Różaniec ratunkiem dla świata

I Ogólnopolski Kongres Różańcowy trwa w dniach 6-8 września na Jasnej Górze. Spotkanie przebiega pod hasłem: „Różaniec ratunkiem dla świata”. Celem inicjatywy jest ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce.

W Kongresie swój udział zapowiedzieli m.in.: kard. Stanisław Ryłko z Watykanu; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca; abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski i abp senior Józef Michalik. Na spotkanie przybyli młodzi i starsi z różnych wspólnot i stowarzyszeń różańcowych w Polsce, kapłani związani ze wspólnotami różańcowymi, m.in.: ks. Jacek Gancarek, moderator diecezjalny Żywego Różańca; o. Marek Nowacki, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Obecna jest także Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.

„I Ogólnopolski Kongres Różańcowy ma na celu zjednoczyć wszelkiego rodzaju stowarzyszenia i wspólnoty – wyjaśnia ks. Maciej Będziński z Papieskich Dzieł Misyjnych, członek Zarządu Żywego Różańca – Różaniec to modlitwa nieodkryta. Ten Kongres ma służyć temu, żeby odkryć na nowo modlitwę różańcową, żeby pokazać, że na różańcu modlą się młodzi, starsi, chorzy, cierpiący, osoby dojrzałe i całe rodziny. Chcemy pokazać tę modlitwę jako kontemplacyjną i modlitwę Jezusową, pokazać jej głębię i osadzenie w Ewangelii”.

„Jako Jasnogórska Rodzina Różańcowa włączyliśmy się od samego początku w przygotowanie Kongresu Różańcowego – opowiada o. Marek Nowacki – Myślę, że przede wszystkim jest to inicjatywa ważna z tego powodu, że w końcu modlimy się razem, najróżniejsze wspólnoty różańcowe przybyły na Jasną Górę, żeby tutaj wspólnie pogłębiać naszą różańcową duchowość, wspólnie też prosić o łaski dla Ojczyzny, dla naszych rodzin, dla Kościoła w tym miejscu, które jest sercem narodu”.

„Jest to modlitwa ogromnej głębi i można o niej mówić naprawdę bardzo dużo – kontynuuje o. Nowacki – Dla mnie najważniejszym aspektem modlitwy różańcowej jest jej biblijność, która bardzo często jest niezauważana, może pomijana, może niedoceniana, ale dla mnie modlitwa różańcowa jest wejściem w spotkanie z Chrystusem, który jest Słowem, jest to wejście w świat Słowa Bożego z Maryją za rękę. Jest to modlitwa związana z ogromnymi tradycjami w Polsce, na szczęście kultywowanymi. To jest trudna modlitwa, która angażuje myśl, która angażuje słowa, jej istotą jest przecież rozważanie tajemnic, wchodzenie w zbawcze tajemnice naszego odkupienia”.

Z Gdańska – Oliwy na I Kongres Różańcowy przyjechali Ewa i Ireneusz Rogala z Różańca Rodziców. „Różaniec za dzieci zaczął się szerzyć spontanicznie – wspomina Ewa Rogala – My założyliśmy po prostu jedną różę, potem poprzez świadectwo zaczęło się to szerzyć na całą Polskę i na cały świat. Czujemy się związani z Żywym Różańcem, bo przyjęliśmy formułę Żywego Różańca. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że modlitwa różańcowa w Polsce się odradza. Pokochałam różaniec, mamy mnóstwo świadectw, jak on zmienia życie, mąż też pokochał różaniec i jesteśmy szczęśliwi, że on się szerzy”.

„Zauważamy, że różaniec przyjmuje nowoczesną formułę – stwierdza Ireneusz Rogala – W tej chwili jest wiele róż, które modlą się łącząc przez Internet. W naszym Różańcu Rodziców modli się ponad 70 tys. rodziców, nie tylko z całej Polski, ale z całego świata. Ponad 13 tys. zgłoszeń na dziś, to są ludzie, którzy się zgłosili przez Internet, bo nie mają takiej możliwości u siebie, a potem oni tworzą róże. My z różańcem przemieniamy ten świat według nowej formuły. Te nowe ruchy różańcowe, które jakby czerpią z dorobku Żywego Różańca, z Kółek Różańcowych, one wnoszą nowe życie. Świetną jest sytuacją, że możemy się spotkać na Kongresie, to takie wzmacnianie, a także wymiana darów”.

„My to tak odbieramy, że to my zostaliśmy różańcem przez Matkę Bożą obdarowani – dodaje Ireneusz – To jest też powrócenie do tradycji babci. Ja w dzieciństwie pamiętam babcię, która spotykała się z koleżankami, i modliły się na różańcu. Zostaliśmy zaproszeni do powrotu, i ten Kongres niech też będzie takim zaproszeniem do powrotu do różańca”.

posłuchaj rozmowy z Ewą i Ireneuszem Rogala 

*

Kongres rozpoczęła Msza św. w środę, 6 września, o godz. 17.30 odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Zebranych powitał o. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów. „Różaniec wciąż jest wielkim darem łaski Bożej, darem Maryi dla nas, dla naszego pokolenia również – mówił – Pozdrawiam was wszystkich, ciesząc się, że przybywacie tutaj na te dni modlitwy, rozważań, czuwania, refleksji, dziękując za zorganizowanie tego Kongresu”.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił: „To Bóg wzbudza w nas łaskę tego spotkania i tej modlitwy, i celem tego Kongresu jest ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej, ale również zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce i poza granicami naszej Ojczyzny. Drodzy bracia i siostry, zjednoczeni w modlitwie różańcowej, w różach, w kółkach różańcowych, zjednoczeni w różnych wspólnotach zarówno osób dorosłych, dojrzałych w wierze, jak i szukających wiary, jej pogłębienia, jak i wspólnotach dzieci (…). Pozdrawiam was wszystkich, którzy modlitwą wypraszacie potrzebne siły i światła dla Kościoła i Ojczyzny”.

Kaznodzieja wiele mówił o maryjności narodu polskiego. „Patrząc na Maryję, uczymy się najgłębszej więzi z Bogiem objawionym w Chrystusie, któremu Ona dała ciało i krew, ludzką naturę. Uczymy się tej drogi kroczenia za Nim z żywą wiarą, pokładając w Nim swoją ufność i nadzieję, i słuchając Go, i kochając całym naszym jestestwem” – powiedział abp Depo.

„Drodzy bracia i siostry, w każdej chwili bądźmy gotowi do obrony wobec każdego, kto będzie się od nas domagał uzasadnienia tej nadziei, którą pokładamy w Bogu, a która jest ratunkiem dla świata” – podkreślił metropolita częstochowski.

O godz. 19.30 miała miejsce procesja różańcowa na placu jasnogórskim przy stacjach różańcowych. Dzień zakończył Apel Jasnogórski, którego rozważania poprowadził abp Wacław Depo.

*

W czwartek, 7 września o godz. 8.30 w Sali o. Kordeckiego wyświetlono film „Teraz i w godzinę śmierci” w reżyserii Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka. Następnie o godz. 11.00 Eucharystię sprawował abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski.

Abp Henryk Hoser podkreślił, że Eucharystię sprawuje również w intencji kanonizacji bł. Ignacego Kłopotowskiego, wielkiego apostoła Różańca Świętego i przypomniał, że dziś, tj. 7 września, przypada rocznica jego śmierci (7 września 1931 r.). „Jest to założyciel znanego wam czasopisma ‘Różaniec’, który był pierwotnie wydawany z tytułem ‘Kółko Różańcowe’. Założył też Siostry Loretanki, wielkie apostołki Różańca Świętego” – przypominał arcybiskup.

„Różaniec uczy nas postawy i umacnia we wszelkiej cierpliwości i stałości – mówił abp Hoser podczas homilii – Różaniec jest szkołą modlitwy, modlitwy kontemplacyjnej, jest bardzo wielowarstwową modlitwą, można powiedzieć trudną, różnie można ją przedstawić. Te wypowiadane rytmicznie ‘zdrowaśki’ i przerywane akordami ‘Ojcze nasz’ można porównać do akompaniamentu melodii, którą jest rozważanie tajemnic Różańca Świętego. Jest to znakomity utwór muzyczny Pana Boga, który jest nam dany. I na tle tego akompaniamentu nasza uwaga jest już tak zajęta i skupiona, że możemy rozważać tajemnice Różańca Świętego, i stąd jest to wyraźnie modlitwa kontemplacyjna. Różaniec wymaga modlitwy w rytmie spokojnym, modlitwy powołanej do refleksji, przez co modlący się łatwiej będzie oddawał się kontemplacji tajemnic życia Jezusa. Może być też przerywany chwilami ciszy, gdzie ta prawda Boża w nas wnika i nas kształtuje. Różaniec jest też Maryjną szkołą modlitwy”.

„Niech ten Kongres stworzy z nas apostołów Różańca Świętego, ewangelizatorów poprzez modlitwę różańcową. Wiemy z historii, że różaniec ratuje ludzi i narody. Warto wspomnieć o Portugalii, która została uratowania przed strasznymi zbrodniami II wojny światowej. Pamiętamy, że dzięki intensywnej modlitwie różańcowej z Austrii wyszli sowieci w 1955 r., w czasach stalinowskich, to było nieprawdopodobne – wspominał arcybiskup i przypomniał także, że w objawieniach w Lourdes i Fatimie Najświętsza Maryja Panna pokazywana jest z różańcem – Trzyma różaniec i pokazuje nam: to jest narzędzie zbawienia świata, dzisiejszego świata pogrążonego w tak wielkich ciemnościach, gdzie zły atakuje człowieka w jego najsłabszych elementach, wśród których są dzieci, i te narodzone, i te nie narodzone”.

O godz. 14.00 w Sali o. Kordeckiego nastąpi otwarcie sympozjum. Jako pierwszy wykład o duchowej i historycznej mocy modlitwy różańcowej wygłosi ks. prof. Janusz Królikowski. Kolejny wykład o sile modlitwy różańcowej w czasie próby przedstawi o. Jacek Salij OP. Następnie wykład nt. „W świetle Ducha Świętego” wygłosi abp Wacław Depo.

O godz. 19.30 na placu jasnogórskim rozpocznie się procesja różańcowa prowadzona przez bpa Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej. Biskup Wojciech poprowadzi także Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Modlitwa ta rozpocznie nocne czuwanie prowadzone według „Jasnogórskich Ślubów Narodu”.

*

Ostatni dzień Kongresu – piątek – rozpocznie się o godz. 9.30 modlitwą różańcową. Kolejnym punktem spotkania będzie konferencja o. Stanisława Przepierskiego OP nt. „Koronujmy Różańcem Niepokalane Serce Maryi”. Po konferencji uczestnicy Kongresu będą mogli usłyszeć świadectwa osób doświadczających mocy modlitwy różańcowej.

Kongres zakończy się o godz. 11.00 uroczystą Sumą sprawowaną na Szczycie jasnogórskim przez abpa Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej. Na jej zakończenie zostanie odczytane przesłanie abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Po zakończeniu Kongresu, o godz. 17.00 na Jasnej Górze odbędzie się wieńczące to wydarzenie oratorium maryjne „Korona w cyklu świąt maryjnych” oraz procesja na Wałach jasnogórskich pod przewodnictwem ojców paulinów. O godz. 19.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko, archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

Organizatorami I Kongresu Różańcowego są: Stowarzyszenie Żywy Różaniec oraz członkowie komitetu organizacyjnego, w skład którego wchodzą m.in.: Papieskie Dzieła Misyjne, Jasnogórska Rodzina Różańcowa oraz Podwórkowe Koła Różańcowe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es, mn

Za: www.jasnagora.com