Rozpoczął się 755. Jarmark Świętego Dominika – największa plenerowa impreza w Europie

ekai.plNa ten dzień Gdańsk czeka cały rok – Jarmark świętego Dominika rozpoczął się jak zawsze na przedprożach Dworu Artusa, gdzie dotarł barwny orszak kupców, turystów i mieszkańców.

Tam przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek i przeor gdańskiego klasztoru dominikanów o. Marcin Mogielski wręczyli klucze do miasta kupcom.

Już tradycyjnie początek Jarmarku obwieścił największy – mający 10 metrów średnicy – bęben świata, na którym 755 uderzeń wybiło stu bębniarzy. To sygnał do rozpoczęcia wielkiego handlowania na ponad 1000 straganach rozstawianych przez kolekcjonerów i rzemieślników, którzy zjeżdżają do Gdańska z całego świata. Jak zawsze największym zainteresowaniem cieszy się Pchli Targ, pamiątki, dzieła sztuki i odzież. Jarmark to również wielka atrakcja turystyczna. W ubiegłym roku odwiedziło ją 7 milionów osób.

Jarmarkowi jak zawsze towarzyszą dziesiątki wydarzeń kulturalnych od koncertów muzyki klasycznej, rockowej, folkowej, jazzowej, po parady, festiwale, konkursy, spektakle, warsztaty i zabawy dla dzieci.

Jarmark świętego Dominika to dziś największa kulturalno-handlowa impreza w Europie, ale trzeba pamiętać, że jego historia związana jest z gdańskimi dominikanami, którym papież Aleksander IV nadał w 1260 roku przywilej odpustowy ku czci założyciela zakonu. Dlatego właśnie rozpoczęta dziś impreza handlowa jutro będzie miała swoją inaugurację religijną. Na godzinę 13.00 przeor o. Marcin Mogielski zaprasza do Bazyliki św. Mikołaja na odpustową Mszę świętą.

Za: www.ekai.pl