Home WiadomościZ kraju Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski 2019

Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski 2019

Redakcja

Wielki Odpust Tuchowski co roku przyciąga wielu pielgrzymów, którzy przybywają na początku lipca do stóp Matki Bożej, by zawierzyć Jej wszystkie swoje sprawy. W tym roku odpust przeżywamy pod hasłem: „Maryjo, naucz nas życia w mocy Bożego Ducha”.

Podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, kaznodzieje będą, przypominać wiernym pielgrzymom, za św. Pawłem, dziewięć owoców ducha (Ga 5,22-23). Są nimi: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Tak się składa, że WOT trwa 9 dni i mamy też 9 owoców ducha. Jak co roku, każdy dzień będzie miał swój temat. Tym razem będzie on skoncentrowany na jednym z owoców ducha. Na początek odpustu rozważaliśmy temat: „Maryja uczy łagodności wobec innych”.

Pierwszego dnia lipca 2019 r. o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy to wielkie świętowanie uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bryg. Władysław Kulig, Kapelan Małopolskich Strażaków. W Eucharystii uczestniczyli też licznie zebrani członkowie pielgrzymki strażaków, policjantów i orkiestr dętych. Można było także podziwiać poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszyscy pielgrzymi zostali przywitani przez o. Bogusława Augustowskiego, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Kazanie na otwierającej Wielki Odpust Tuchowski Eucharystii wygłosił ks. prałat Czesław Haus, Diecezjalny Duszpasterz Straży Pożarnych. Homilię rozpoczął on od wzruszającej legendy, która skierowała naszą myśl ku wielkiej matczynej miłości, potrafiącej działać cuda. Przypomniał nam, że kochający Bóg nie zostawił nas samych z naszymi problemami i grzechami, lecz dał nam wspaniałą Matkę, Opiekunkę i Nauczycielkę. Przypomniał nam on, że Matka Boża czujnie słucha swoich dzieci, gotowa w każdej chwili przyjść nam z pomocą. Dlatego właśnie, kiedy nasze problemy nas przytłaczają, gdy inne drogi zawiodą, możemy zawsze uciec się do naszej Matki. Ksiądz prałat z wielkim wzruszeniem mówił o licznie zgromadzonych pielgrzymach i jakby chcąc ich umocnić, powiedział: „Wierzę, że nikt z tych, którzy przyszli do Matki z wiarą, nie odejdzie stąd z pustymi rękami”. Wyraził on też ufność w to, że wiara polskich katolików nie jest, jak niektórzy mówią, powierzchowna i słaba, ale jest głęboko zakorzeniona i pali się w sercach zgromadzonych. Zakończył on kazanie wezwaniem, by zawsze mieć otwarte serce dla Maryi, Matki Boga.

Po Eucharystii miało miejsce błogosławieństwo wozów strażackich. W tym czasie głos syren niósł się na całą okolicę. Wieczór uwieńczył koncert strażackich orkiestr dętych, który odbył się na placu sanktuaryjnym w ramach Wieczoru Maryjnego.

Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do wtorku 9 lipca. Codziennie będzie można uczestniczyć w Eucharystii w godzinach: 6:00, 7:00, 9:00, 11:00, 15:00 i 18:30. W niedzielę (7 lipca) pierwsza Msza Święta będzie odprawiana już o godzinie 5:00, nie będzie natomiast mszy o godzinie 6:00.

Każdego dnia po pierwszej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a o godzinie 18:00 w Nieszporach Maryjnych z wyjątkiem wtorku, kiedy to odbędzie się Nabożeństwo do św. Gerarda i środy, w którą modlić się będziemy Nowenną Nieustanną. Stałym punktem każdego dnia będą modlitwy o powołania o 8:40 i 10:40, Koronka do Miłosierdzia Bożego o 14:45, Różaniec na dróżkach o 16:30 i Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o 17:15. Każdy dzień odpustu kończyć się będzie „Wieczorem Maryjnym”, czyli różnymi koncertami orkiestr, chórów i zespołów muzycznych ku czci Matki Bożej oraz młodzieżowym czuwaniem z redemptorystami z serii „Droga Wewnętrzna” – 5 lipca i modlitwą różańcową – 6 lipca.

Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 19:30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W niedzielę spowiedź będzie sprawowana od 5:00 do 19:30.

W czwartek 4 lipca  o godzinie 15:00 Radio Maryja będzie transmitowało Mszę Świętą pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Antoniego Długosza, z udziałem pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Z kolei 7 lipca o godzinie 11:00 RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz transmitować będą Eucharystię, której przewodniczyć będzie o. Andrzej Kukła, a na którą przybędzie pielgrzymka ludzi pracy, pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców.

Pielgrzymi będą mogli też zwiedzić muzeum misyjne i etnograficzne, obejrzeć ruchomą szopkę i wstąpić na kawę i ciasto do kawiarenki parafialnej lub salki młodzieżowej. Tradycją Wielkiego Odpustu są też kolorowe kramy oraz loteria losowa, z której zyski są przeznaczane na dzieci niepełnosprawne pod opieką stowarzyszenia „Nadzieja”.

Wszystkich, z całego serca, zapraszamy do Tronu Matki Najświętszej na Wielki Odpust Tuchowski 2019!

WIĘCEJ: 1 lipca rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski 2019 [PROGRAM]

br. Michał Zieliński CSsR, WSD Redemptorystów w  Tuchowie; fot. Krzysztof Jasiński

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda