Home WiadomościZ kraju Rozpoczęła się Kapituła Generalna Zakonu Paulinów

Rozpoczęła się Kapituła Generalna Zakonu Paulinów

Redakcja

Na Jasnej Górze w sobotę, 1 marca rozpoczęła się Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. Kapituła ma za zadanie w ciągu najbliższego czasu wybrać nowe władze w Zakonie. Kapituła jest zwoływana co sześć lat, stanowi wydarzenie najwyższej rangi w życiu paulińskiego Zakonu i posiada najwyższą władzę. W czasie jej trwania dokonuje się wyboru najwyższego przełożonego, czyli generała Zakonu Paulinów. Omawia się też najważniejsze sprawy i wydaje obowiązujące wszystkich paulinów uchwały i decyzje.

Na Kapitułę Generalną przybyli przedstawiciele ze wszystkich prowincji Zakonu Paulinów, czyli z określonego kraju lub obszaru na którym pracują zakonnicy paulińscy. W tegorocznej Kapitule Wyborczej uczestniczy 59 delegatów – ojców i braci Zakonu Paulinów. Wśród nich jest 37 paulinów – delegatów z okręgów wyborczych i 22 paulinów wchodzących w skład Kapituły z racji pełnionego urzędu. W skład Kapituły wchodzą wszyscy dotychczasowi żyjący generałowie Zakonu, prowincjałowie ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec i Węgier, przeor Jasnej Góry oraz ojcowie i bracia kapitulni, czyli przedstawiciele społeczności zakonnej wyłonieni we wcześniejszych specjalnych wyborach.

Po 12 latach urzędowania, czyli dwóch kadencjach, jako generał Zakonu swoją służbę zakończył o. Izydor Matuszewski. Funkcję generała Zakonu pełnił przez dwie sześcioletnie kadencje, od 2002 roku. Był 85. z kolei generałem Zakonu Paulinów. Podczas obecnej Kapituły Generalnej zostanie wybrany nowy generał Zakonu wraz z Radą czyli Definitorium, która będzie mu doradzać podczas sześcioletniej kadencji, a także prokurator generalny przy Stolicy Apostolskiej oraz administrator generalny.

Kolejnym krokiem będą nominacje nowych przeorów we wszystkich klasztorach paulinów w Polsce i na świecie, a więc także na Jasnej Górze. Zgodnie z Konstytucjami Zakonu nowy generał Zakonu Paulinów ze swoją nowowybraną Radą ma trzy miesiące, aby mianować przeorów i zarząd wszystkich placówek paulińskich.

W pierwszym dniu Kapituły, 1 marca, jej uczestnicy pod przewodnictwem abpa Stanisława Nowaka, arcybiskupa seniora arch. częstochowskiej, przeżywali dzień skupienia. Ojcowie i bracia spotkali się na wspólnotowej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.00. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak. Msza św. rozpoczęła się od odśpiewania hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”. „Zaczęliśmy drodzy ojcowie od spojrzenia na Ducha Świętego, wołaliśmy, by to najświętsze tchnienia Ojca i Syna ogarnęło tę wspólnotę, bo wszystkie charyzmaty są od Ducha Świętego – mówił na wstępie abp Stanisław Nowak – Do Matki Bożej się udajemy, żeby nas prowadziła, to wszystko, co się ma dokonywać. A umiłowani wierni, chcę powiedzieć, że jesteśmy ogromnie winni temu Zakonowi przez Jasną Górę i inne dzieła, i dlatego bardzo się za nich modlimy, oby łaska Boska nadal im towarzyszyła”.

„Chcemy się zawierzyć na te dni refleksji, na tę wspaniała myśl, kiedy Zakon obecny w czterech częściach świata, a niezwykle obecny w Polsce poprzez świętą Jasną Górę, będzie zastanawiał się nad tym, co jeszcze uczynić, co zmienić, co udoskonalić, żeby większa była chwała Boża i żeby bardziej dotrzeć do ludzkich serc, by dawać Boga, by też głosić chwałę Bogarodzicy Dziewicy, naszej Matki. Trzeba, byśmy się na te dni zawierzyli” – podkreślał w homilii ks. arcybiskup.

W drugim dniu obrad, na przewodniczącego Kapituły Generalnej uczestnicy wybrali o. Arnolda Chrapkowskiego, prawnika.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda