Home WiadomościZ kraju Rozpoczęły się Targi Wydawców Katolickich

Rozpoczęły się Targi Wydawców Katolickich

Redakcja

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się dziś uroczystość otwarcia 29. Targów Wydawców Katolickich, jednego z największych wydarzeń kulturalno-religijnych w Polsce.

„Jesteśmy tutaj w związku z książkami o tematyce katolickiej, a zatem książkami, dzięki którym Kościół wypełnia swoją misję. We współczesnym świecie ewangelizacja jest trudna, a zatem trudny też jest apostolat, ewangelizacja poprzez książkę. Jest wielka rywalizacja i wiele rzeczy, które utrudniają i odciągają uwagę od książki katolickiej. Chciałbym wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy są zaangażowani w apostolat książki katolickiej i życzyć by kontynuowali swoją pracę” – powiedział nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi”.

Stoiska wystawowe w Arkadach Kubickiego zgromadziły ponad 100 wystawców i ponad 15 tysięcy publikacji katolickich, religijnych z Polski i zagranicy skierowanych do czytelników w każdym wieku. Towarzyszą im spotkania autorskie, projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, dyskusje, panele oraz wydarzenia rocznicowe.

W tym roku odnoszą się do kilku ważnych wątków. Wśród nich są: przygotowania modlitewne do Jubileuszu Odkupienia 2033, 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, Rok Rodziny Ulmów, 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Ale pojawią się też nawiązania do postawy i przekazu bł. Stefana Wyszyńskiego czy wierności Kościołowi abp. Antoniego Baraniaka. Wśród projekcji filmowych będą „Big Bang Bożego Miłosierdzia” czy film o duchowej stolicy Polaków, Jasnej Górze. Wydawnictwa i spotkania skupiają się też na temacie prawa do życia, samotności, uzależnień, depresji, samobójstw. Będzie można porozmawiać z psychologami czy psychoterapeutami. Targi odwiedza co roku około 20 tys. osób.

Kulminacyjnym wydarzeniem Targów jest Gala Feniksa, która odbędzie się 13 kwietnia w Katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Na konkurs na najlepsze publikacje minionego roku zgłoszonych zostało ponad 250 tytułów w 11 kategoriach. „Ciekawie prezentują się kandydaci w kategorii książek da dzieci i młodzieży. Przyznamy też kilka Feniksów specjalnych więcej dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla promocji czytelnictwa i działalności wydawniczej” – powiedział ks. Roman Szpakowski, prezes Wydawców Targów Katolickich. W czasie uroczystości otwarcia Targów ogłoszono tegorocznych laureatów nagrody Feniks. Nagrodę główną FENIKSA Złotego otrzymał w tym roku fotograf papieża Jana Pawła II Adam Bujak.

W dniu kończącym targi – 14 kwietnia, w Katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji wystawców i uczestników Targów.

W otwarciu targów uczestniczyli m.in.: Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, sekretarz KEP abp Artur Miziński. List okolicznościowy nadesłał prezydent Polski Andrzej Duda, patron honorowy Targów. Wydarzenie objął także patronatem abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP. Od wielu lat Targi Wydawców Katolickich swoim patronatem i pieczą otacza Stolica Apostolska – Papieska Dykasteria Kultury i Edukacji.

Irena Świerdzewska – Warszawa
(autorka jest redaktorką tygodnika Idziemy)

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda