Home WiadomościZ kraju Rubinowy jubileusz 40-lecia Misji Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Afryce

Rubinowy jubileusz 40-lecia Misji Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Afryce

Redakcja

Dnia 19 sierpnia w kościele parafialnym w Podkowie Leśnej obyła się uroczystość jubileuszowa. Wszystkich zebranych gości powitał Proboszcz parafii Ks. Kanonik Wojciech Osial.

Następnie Przełożona Generalna m. Mirosława Grunt uchyliła rąbka historii umieszczając nasz jubileusz w bogactwie rocznic 2017 roku. Powiedziała: Uroczystość jubileuszową … przeżywamy w Roku Dziękczynienia za osobę i dzieło bł. Honorata, który wraz ze św. bratem Albertem Chmielowskim został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony patronem tego roku.

Przeżywamy ją również w blasku jubileuszu 140-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, pod wpływem których bł. Honorat założył nasze Zgromadzenie. Pewnie nie przypuszczał, że jego duchowe córki podejmą posługę na Czarnym Lądzie. Jego serce było jednak zawsze przeniknięte głęboką troską o dzieło misyjne Kościoła.

40-lecie posługi misyjnej naszego Zgromadzenia w Afryce stwarza sposobność do uradowania się ewidentnym działaniem Boga, który realizuje swój zbawczy zamysł posługując się kruchymi narzędziami. Każda nowa misja jest dla Zgromadzenia łaską a zarazem wyzwaniem. Kiedy nasze pierwsze siostry wyjechały do Rwandy, była to wielka niewiadoma… Dziękujemy pierwszym misjonarkom, obecnym wśród nas: s. Stanisławie Zawadzkiej i s. Danucie Mazurowskiej za odważne podjęcie wyzwania. Dziś po 40 latach, można powiedzieć, że siostry „okrzepły” w swej pracy misyjnej. Skromne początki w roku 1977 urosły do rangi Delegatury Afrykańskiej, obejmującej placówki w Rwandzie i w Kongo. Siostry uaktualniają swym życiem charyzmat Zgromadzenia, który pod każdą szerokością geograficzną wyraża się w służbie na wzór Jezusa i Maryi oraz św. Franciszka z Asyżu. W zależności od potrzeb czasu zmieniają profil swej pracy, zawsze jednak starając się być z ludźmi w miejscu ich zmagania się w codzienności.

Dziś wdzięczną myślą i sercem pragniemy objąć i zanurzyć w eucharystycznej ofierze wszystko, co Bóg uczynił dla rozwoju naszych misji w Rwandzie i w Kongo.

W dalszym przebiegu uroczystości czterdziestoletnią historię misji ukazała w krótkim referacie misjonarka s. Katarzyna Grzybowska.

Usłyszane treści przeniosły nas na kontynent afrykański, na realia posługi misyjnej sióstr i wskazały intencje, które przygotowały zebranych do głębszego przeżycia Najświętszej Ofiary.

Głównym celebransem był Ks. Arcybiskup Henryk Hoser, którego witając M. Mirosława powiedziała: … służba Kościołowi Księdza Arcybiskupa naznaczona jest bogatym i unikalnym doświadczeniem lekarskim, zakonnym, misyjnym, zachodnioeuropejskim i watykańskim, a przede wszystkim wrażliwością na człowieka

W wygłoszonej homilii. Ks. Arcybiskup ukazując etapy posługi misjonarskiej nawiązał w ciepłych słowach do trudnych początków misji sióstr naszego zgromadzenia, których był świadkiem. Słusznie więc Przełożona Generalna podziękowała … za każdy gest życzliwości okazywanej naszemu Zgromadzeniu, a szczególnie siostrom misjonarkom w najtrudniejszych momentach ich losów.

Procesję z darami utworzyły wszystkie obecne na jubileuszu siostry misjonarki z Rwandy i Kongo. Pierwsze niosły zapalone świece, jako symbol światła zaniesionego przed 40-tu laty do czarnych braci i sióstr. Kolejne misjonarki ofiarowały chleb, którym codziennie siostry dzielą się z ubogimi i cierpią z tymi, którym brakuje chleba. Ofiarowały też owoce symbolizujące obecną posługę na Czarnym Lądzie. Siostra przygotowująca się do posługi misyjnej złożyła w darze bukiet czerwonych róż jak piękno miłości, którą chce ofiarować potrzebującym braciom i siostrom. Zbawczy dar cierpienia – krzyż Chrystusowy – zaniosły do ołtarza chore siostry misjonarki. Z darami chleba i wina M. Mirosława i M. Danuta ofiarowały każde serce, które dzieliło się, dzieli się i będzie dzielić z ubogimi darem modlitwy, cierpienia i hojnym sercem.

Na jubileuszu obecni byli również misjonarze i przyjaciele zgromadzenia. Świętowanie licznie zgromadziło siostry służki, dobrodziejów misji i przyjaciół.

Po podniosłej liturgii goście zostali zaproszeni do pobliskiej szkoły katolickiej na agapę.

Ks. Arcybiskup Henryk Hoser Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej napisał w Księdze Pamiątkowej:

Wielki Dzień Czterdziestolecia, dzień uwielbienia i dziękczynienia.

Niech Niepokalana prowadzi i osłania, niech wspiera w apostolstwie misyjnym.

Niech tak się stanie …

Więcej na: www.misje.sluzki.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda