Home WiadomościZ kraju Ruch Szensztacki na modlitwie

Ruch Szensztacki na modlitwie

Redakcja

Czuwanie modlitewne Ruchu Szensztackiego trwa na Jasnej Górze w sobotę, 24 października pod hasłem: „Tu i teraz – radości, silni i ufni w Bogu”.

„Szensztat to ruch katolicki, którego celem jest wypełnianie Ewangelii Jezusa Chrystusa w charakterystyczny sposób. Ruch ma na celu ponownie połączyć wiarę z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłość do Maryi. Jesteśmy wspólnotą międzynarodową obecną na wszystkich kontynentach, a nasi członkowie to osoby duchowne i świeckie – małżeństwa, siostry, księża, młodzież” – czytamy na stronie internetowej Ruchu szensztat.pl.

Ruch Szensztacki jako międzynarodowy ruch katolicki został założony w 1914 przez o. Josefa Kentenicha. Jest obecny w ponad 110 państwach na świecie. Najwięcej członków ma w Niemczech i państwach Ameryki Południowej. Celem Ruchu jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików świeckich. Duchowym centrum międzynarodowego Ruchu jest Sanktuarium Szensztackie na terenie Niemiec (Schönstatt), poświęcone Maryi jako Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej, Zwycięskiej Pani i Królowej z Szensztat. Poza Prasanktuarium (pierwszym, wzorcowym) znajdującym się na terenie Niemiec istnieje obecnie ponad 200 replik – sanktuariów szensztackich na całym świecie. W nich ludzie gromadzą się na modlitwę i odnowę.

W ubiegłym roku na Jasną Górę na modlitwę z 30 na 31 marca, przybyli przedstawicie Ruchu z Polski, Białorusi i Niemiec, łącznie ponad 1 tys. osób. 22 marca tego roku, w dniu zaplanowanego na ten rok Czuwania, w imieniu całego Ruchu modlił się na Jasnej Górze o. Arkadiusz Sosna, krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego. Ze względu na panującą w Polsce i na świecie epidemię koronawirusa czuwanie Ruchu Szensztackiego zostało przeniesione na 24 października. Jednak epidemia nie ustała, i dziś, ze względu na trwające obostrzenia epidemiczne, w sanktuarium modlą się jedynie przedstawiciele Ruchu. Pozostali zaproszeni zostali do łączności z Jasną Górą on-line.

W programie Czuwania znalazł się Msza św. o godz. 12.30 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem o. Arkadiusza Sosny, krajowego duszpasterza Ruchu Szensztackiego.

„W marcu miało być nasze Czuwanie. Przenieśliśmy się na październik ufając, że będzie lepsza dyspozycja, żeby takie Czuwanie przeżyć – mówił w homilii o. Arkadiusz Sosna – Być może po to jesteśmy drugi raz w roku – my, tu fizycznie obecni, niewielka grupa, i te rzesze dzięki przekazowi internetowemu obecne w swoich domach przy naszych sześciu rozsianych w Polsce sanktuariach – żeby się po prostu nawracać. Chcemy ciągle odnawiać w sobie ten pierwotny zamysł Boga, do czego zostaliśmy powołani, czym nas obdarzył, i jaka to wielka wartość. Myślę, że to jest chyba główny cel tego dzisiejszego spotkania i tej modlitwy tu, na Jasnej Górze – być bliżej Boga przez Maryję, dotknąć tej wspólnoty, która otwarta jest na te wszystkie cele, które Pan Bóg nam zlecił, i do których nas powołał. A więc łącząc się duchowo z wami wszystkimi tam, po tej drugiej stronie, gdzie jesteście, i my tu obecni, chcemy Boga uwielbiać”.

Specjalne słowo pozdrowienia do pielgrzymów skierował bp senior Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego, który miał odprawiać Eucharystię. „Nie mogąc osobiście przybyć na Jasną Górę, łączę się z wami w serdecznej modlitwie i pozdrawiam jako opiekun Dzieła Szensztackiego” – napisał ks. biskup.

Po południu trwać będzie dalsze Czuwanie z udziałem przedstawicieli Ruchu w Sali o. Kordeckiego. Spotkanie ma być transmitowane na FB Ruchu Szensztackiego w Polsce. Uczestnicy Czuwania zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek i częstego odkażania rąk.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda