Home WiadomościZ kraju Ruchy pro-life na Jasnej Górze

Ruchy pro-life na Jasnej Górze

Redakcja

„Akt Powierzenia w Ręce Matki Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości na Świecie” został złożony Matce Bożej Jasnogórskiej w sobotę, 28 stycznia o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Powierzenie nastąpiło podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Nowaka. Akt Powierzenia został odczytany w trzech językach.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ruchów pro-life z 17 krajów: Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu, Łotwy, Litwy, Słowacji, Czech, Węgier, Austrii, Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i USA. Obecni byli także kapłani oraz przedstawiciele prawosławnych ruchów obrony życia z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Przybył też nowy wiceprezydent Human Life International z USA – o. Peter West. Eucharystię koncelebrowali m.in.: bp Jan Wątroba z Częstochowy oraz bp Marek Solarczyk z Warszawy-Pragi.

Podczas uroczystości została poświęcona i przyłożona do oryginału kopia Ikony Jasnogórskiej w intencji obrony życia. Zgodnie z zamierzeniem Międzynarodowego Komitetu jest ona przeznaczona do peregrynacji w intencji ochrony cywilizacji życia „Od oceanu do oceanu” – zaczynając od Rosji przez Azję i Europę – od Władywostoku do Fatimy.

„Chwała wam i wdzięczność za pomysł i zorganizowanie tego dobrego dzieła apostolskiego, któremu na imię peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej w intencji obrony cywilizacji życia – podkreślił w homilii abp Stanisław Nowak – Peregrynacja (…) to dzieło zbawienne i bardzo dobroczynne. Sprawdziło się ono niezwykle w czasie peregrynacji od parafii do parafii po Polsce, w związku z 1000-leciem Chrztu Polski, i wciąż owocuje dobrami – przyrodzonymi i nadprzyrodzonymi”.

„Godzi się, żeby nasza przedobra Matka w kopii Ikony Jasnogórskiej poświęconej dziś tu w tym niezwykłym miejscu na Jasnej Górze i przyłożona do oryginału świętej Ikony, przeszła przez cały świat, przez Azję i Europę dotykając ludzkich serc i sumień – powiedział arcybiskup – Wprost do serca będzie mówiła i prosiła: ‘Ludzie szanujcie życie. Ratujcie każdego człowieka. Nie ważcie się go niszczyć i zabijać’. Nie wolno nikomu manipulować życiem ludzkim, wprost nim kupczyć, życie ludzkie, to przecież wielki dar od Boga samego, który jest Odwiecznym Istnieniem, Stwórcą i Panem Człowieka, i który słowami Jezusa Chrystusa wprost nazwał się Życie – ‘Jam jest Droga, Prawda i Życie’”.

„Po tej peregrynacji ‘Od oceanu do oceanu’, jak mówimy od Pacyfiku do Atlantyku, spodziewamy się bardzo wiele. Ufamy, że Matka Boża Częstochowska wnikać będzie w nasze serca i sumienia. Będzie pokazywać Boga-Dziecko na ręku, i będzie przypominać to najbardziej bezbronne dziecko, jakim jest człowiek w stanie embrionalnym” – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie homilii zwrócił się do obecnych: „Umiłowani obrońcy życia bądźcie naprawdę niezmordowani, zawsze niezmordowani w głoszeniu Ewangelii życia”.

„Przeprowadzenie ikony linią frontu, gdzie jest największe zagrożenie i trwa zmaganie w obronie życia, jest starą chrześcijańską tradycją, żywą zarówno w Kościele Katolickim, jak i Prawosławnym. Wielki kult Maryi, Matki Chrystusa, łączy nasze bratnie kościoły, a sprawa obrony życia jest uznawana za priorytetową. Z ruchami pro-life na Wschodzie bardzo pozytywnie współpracujemy już ponad 20 lat” – mówi Ewa Kowalewska.

W dniu 28 stycznia zebrał się Międzynarodowy Komitet, by podjąć decyzje odnośnie czasu, trasy i formy tej pielgrzymki.

Pani Ewa Kowalewska podaje, że współcześnie najwięcej ludzkich istnień ginie na skutek ataku cywilizacji śmierci. Szacuje się, że każdego roku na skutek aborcji ginie ok. 50 mln dzieci. Obecnie liczba ofiar dochodzi do 2 miliardów. Jest ona w rzeczywistości znacznie większa, gdyż nie uwzględnia działania coraz popularniejszych ostatnio środków wczesnoporonnych oraz ofiar procedury „in vitro”. Trwa potężny atak na rodzinę. Coraz więcej krajów legalizuje eutanazję. Mamy świadomość, że bez Bożej pomocy nie jesteśmy w stanie wygrać tego zmagania.

Poświęcona ikona jest przeznaczona dla prawosławnego ruchu pro-life w Rosji. Głównym organizatorem i koordynatorem jest Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – Human Life International – Polska.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda