Home WiadomościZ kraju Rychwałd: Fraternia Franciszkańska na Pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji

Rychwałd: Fraternia Franciszkańska na Pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji

Redakcja

W dniach 28 – 31 lipca 2012 r. odbył się w Kostrzynie nad Odrą; Pierwszy Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji zorganizowany przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Ten historyczny kongres był częścią XIII edycji PRZYSTANKU JEZUS jaki odbywa się obecnie w Kostrzynie.

Ideą Kongresu, jak i Przystanku Jezus jest spotkanie osób, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń zaangażowanych w dzieło Nowej Ewangelizacji. Celem Kongresu było poznanie się wzajemne i zobaczenie potencjału jaki w nas jest oraz dokonanie analizy kondycji Kościoła w Polsce i szukanie konkretnych rozwiązań pastoralnych. Był to także, a może przede wszystkim czas intensywnej modlitwy o ewangelizacyjne przebudzenie w naszej ojczyźnie.

Gośćmi Kongresu byli: Abp Rino Fisichella z Rzymu – Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji, Bp Edward Dajczak – biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus, Bp Grzegorz Ryś – Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji, Bp Andrzej Czaja – biskup diecezji opolskiej orza o. Antonello Cadeddu i o. Henrique Porcu – włoscy misjonarze z Sao Paulo (Brazylia), założyciele wspólnot „Przymierze Miłosierdzia”

Abp Rino Fisichella z Rzymu wygłosił konferencję inauguracyjną: „Czym jest nowa ewangelizacja i co oznacza dla Kościoła” oraz przewodniczył Mszy Świętej rozpoczynającej Kongres. Każdy z zaproszonych biskupów wygłosił konferencje, podejmujące wątek nowej ewangelizacji w Kościele Powszechnym zarówno przez osoby duchowne jak i świeckie.

Wnioski z tych wystąpień:

  • „Dzisiejszy świat nie odczuwa braku Boga jako braku”,
  • „Pierwszymi ewangelizatorami powinni być biskupi potem księża i świeccy”,
  • „Bycie księdzem jest darem”,
  • „Każdy z nas jest Krzysztofem niosącym Chrystusa”,
  • „Miłość jako styl życia”,
  • „Łagodność i czyste serce, głosimy słowo Boga, które jest łagodne”

Ewangelizatorami Kongresu, głoszącymi rekolekcje byli charyzmatycy o. Antonello Cadeddu i o. Henrique Porcu z Brazylii. Każdy dzień rozpoczynał się Jutrznią z konferencją rekolekcyjną, śpiewem i modlitwą uwielbienia, następnie zaproszeni goście wygłaszali konferencje, po których był czas na pracę w grupach. Eucharystia była centralnym punktem każdego dnia. Po południu śpiew i uwielbienie konferencje, debaty, praca w grupach, prezentacja wybranych inicjatyw ewangelizacyjnych. Wieczorem koncerty i celebracja sakramentu Pokuty i Pojednania z konferencją rekolekcyjną.

W ostatnim dniu nastąpiło podsumowanie Kongresu i wystosowanie przesłania kongresowego przygotowane przez biskupa Grzegorza Rysia i Zespół Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji. Wyjście uczestników na pole Przystanku Woodstock, gdzie zainstalowano i poświęcono Krzyż Przystanku Jezus, wspólna modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia, rozpoczęcie całodobowej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie i zamknięcie I Kongresu Nowej Ewangelizacji.

Delegacja naszej wspólnoty licząca 19 osób przeżywała w tych dniach na kongresie wspaniałe chwile umocnienia wiary, jedności z Bogiem, Kościołem, doświadczając mocy działania Ducha Świętego i wynosząc wiele doświadczeń i pomysłów dla swojej działalności. Największą radością dla wszystkich świeckich uczestników kongresu była świadomość, że tak wielu biskupów i księży jest z osobami podejmującymi dzieło Nowej Ewangelizacji.

Stefan Targosz

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda