Home WiadomościZ kraju Rzecznik KEP: zarzut o. Wiśniewskiego, że “biskupi milczą” jest bezpodstawnym oskarżeniem

Rzecznik KEP: zarzut o. Wiśniewskiego, że “biskupi milczą” jest bezpodstawnym oskarżeniem

Redakcja

Zarzut o. Ludwika Wiśniewskiego, że “biskupi milczą” jest bezpodstawnym oskarżeniem i krzywdzącym nadużyciem – czytamy w oświadczeniu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. dr. Pawła Rytel-Andrianika, w związku z artykułem pt. “Oskarżam” opublikowanym na łamach Tygodnika Powszechnego z dn. 21.01.2018.

Publikujemy treść oświadczenia:

Oświadczenie ws. artykuł o. Ludwika Wiśniewskiego pt. “Oskarżam” (Tygodnik Powszechny, 21.01.2018)

Ojciec Ludwik Wiśniewski w tekście pt. “Oskarżam” (Tygodnik Powszechny 21.01.2018, s. 11-14) zarzucił polskim biskupom, że “milczą” w bieżących sprawach dotyczących życia Kościoła i społeczeństwa.

Jak wyglądają fakty? Oto tylko niektóre przykłady działań Konferencji Episkopatu Polski chociażby z czterech minionych dni. W niedzielę 14 stycznia w całej Polsce był obchodzony 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, podczas którego korzystano z formularza “Mszy za uchodźców i wygnańców”, na co – zgodnie z przepisami liturgicznymi – wyrazili zgodę wszyscy biskupi diecezjalni. Ponadto księża biskupi – nie tylko w tę niedzielę – w homiliach uwrażliwiają na potrzeby migrantów i uchodźców, zachęcając do udzielania im wszelkiej możliwej pomocy. W poniedziałek 15 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa nt. 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele katolickim, na której Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przypomniał nauczanie papieża Franciszka i Kościoła katolickiego na ten temat, a bp Krzysztof Zadarko przedstawił dokument Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka (Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców) pt. “20 Punktów działalności ws. migrantów i uchodźców”.

We wtorek 16 stycznia w środkach społecznego przekazu miała miejsce debata na temat poniedziałkowej konferencji.

W środę 17 stycznia abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wydał dokument o niebezpieczeństwie nacjonalizmu i pięknie patriotyzmu. Został on opublikowany z okazji obchodzonego 17 stycznia br. XXI Dnia Judaizmu. Tego samego dnia bp Rafał Markowski, Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, skierował słowo będące komentarzem i uaktualnieniem hasła tegorocznego Dnia Judaizmu: “Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).

Tak więc zarzut o. Ludwika Wiśniewskiego, że “biskupi milczą” jest bezpodstawnym oskarżeniem i krzywdzącym nadużyciem.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 17.01.2018 r.

KAI/pk

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda