Rzecznik kurii Marianów: ks. Adam Boniecki odzyskał możliwość wypowiedzi w mediach

Jak potwierdził w rozmowie z DEON.pl ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy kurii prowincjalnej Marianów, ks. Adam Boniecki odzyskał możliwość wypowiedzi w mediach.

„To nie tyle jest zdjęcie zakazu, co udzielenie pozwolenia. Zgodnie z Prawem Kanonicznym, na wypowiedzi do mediów zakonnik i ksiądz diecezjalny mają mieć zgodę swojego ordynariusza. W przypadku zakonnika jest to prowincjał. Ks. Boniecki miał wcześniej pozwolenie na wypowiedzi na łamach „Tygodnika Powszechnego”, obecnie ma pozwolenie na wypowiedzi bez ograniczeń” – powiedział rzecznik. 

Zakaz wypowiedzi (właściwie cofnięcie pozwolenia na wypowiedzi w mediach) został nałożony na ks. Bonieckiego w 2011. 

Miało się to wiązać z wywiadem udzielonym Monice Olejnik w „Kropce nad i”, gdzie ks. Boniecki wspominał o „niefortunności” krzyża umieszczonego w sali sejmowej. Zgromadzenie zakonne nie potwierdziło jednak tej informacji. 

W rozmowie z tygodnikiem „Wprost” mówił: „przeklerykalizowanie życia społecznego jest w obecnych czasach nie tylko niewskazane, ale i niemożliwe (…). Dzisiaj jesteśmy w świecie laickim, to rozdzielenie jest zupełnie uzasadnione i na miejscu”.

Spekuluje się, że również wypowiedzi ks. Bonieckiego na temat Nergala, wokalisty zespołu „Behemot”, przyczyniły się do wprowadzenia zakazu. 

O decyzji przełożonego zgromadzenia ws. cofnięcia zakazu, ks. Boniecki miał powiedzieć na spotkaniu warszawskiego klubu „Tygodnika Powszechnego”.

O decyzji poinformowała również „Gazeta Wyborcza”.

Za: www.deon.pl.