Home WiadomościZ kraju Rzeszów: obchody 200. rocznicy urodzin św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Rzeszów: obchody 200. rocznicy urodzin św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Redakcja

„Wzrok św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego był zawsze skierowany na Chrystusa: Chrystusa Nauczyciela, Pasterza, Zbawiciela, który oddaje swe życie za swe owce, na Syna człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. w katedrze rzeszowskiej w 200. rocznicę urodzin założyciela zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi posługujące w diecezji rzeszowskiej zorganizowały w kościele katedralnym w Rzeszowie obchody 200. rocznicy urodzin założyciela zgromadzenia, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, który podkreślił podczas uroczystości, że „obchody jubileuszowe są czasem radosnego świętowania, poprzez które chcemy dziękować Panu Bogu za życie i posługę tego wielkiego pasterza, arcybiskupa Felińskiego”.

Eucharystię koncelebrowali: abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski, a także 26 kapłanów.

Na początku liturgii słowa powitania do zebranych skierował ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej.

Bp Jan Wątroba w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na wyjątkowość postaci św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

„Cechowała go głęboka wiara w Boga i bezgraniczne zaufanie Opatrzności Bożej, co łączyło się ze szczerą pobożnością, nabożeństwem i czcią do Matki Najświętszej. Jego prawy charakter został ukształtowany w domu rodzinnym w oparciu o prawo Boże i ducha Ewangelii, z wyrobionym delikatnym sumieniem” – mówił bp Wątroba.

Biskup rzeszowski powiedział, że „wzrok św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego był zawsze skierowany na Chrystusa: Chrystusa Nauczyciela, Pasterza, Zbawiciela, który oddaje swe życie za swe owce, na Syna człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć”. – Na nauce Chrystusa opierał swoje stosunki z bliźnimi. Był przekonany, że tylko w Chrystusie można uważać wszystkich ludzi za braci – tłumaczył hierarcha.

Nawiązując do przeżywanego jubileuszu bp Wątroba mówił: „Dzisiaj siostry zaprosiły nas do wspólnego świętowania, a my mamy sposobność, by podziękować siostrom za ich radosne świadectwo ewangelicznego radykalizmu i gorliwą pracę w tak wielu sektorach życia Kościoła. Nie do przecenienia jest praca sióstr dla rodzin w licznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w szkołach, szpitalach, domach opieki, w parafiach jako organistki i zakrystianki, w kuriach i sądach kościelnych i w wielu innych miejscach. Wyrażając naszą wdzięczność modlimy się o nowe, liczne powołania do zgromadzenia oraz o wierność charyzmatowi Ojca Założyciela”.

W homilii bp Wątroba nawiązał również do aktualnej sytuacji związanej z toczącą się na Ukrainie wojną.

Przed udzieleniem błogosławieństwa słowa wdzięczności wyraziła s. Janina Kierstan RM, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Po Eucharystii siostry nowicjuszki w programie słowno-muzycznym przedstawiły sylwetkę Ojca Założyciela.

jn / Rzeszów
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda