Home WiadomościZ kraju Rzeszów: obchody uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara, patrona diecezji

Rzeszów: obchody uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara, patrona diecezji

Redakcja

W katedrze rzeszowskiej sprawowano 19 Msze św. z okazji uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona diecezji rzeszowskiej. „Dzisiaj zapewne cieszy się w niebie serce bp. Józefa Sebastiana, że na jego terytorium są ci, którzy go naśladują w niesieniu pomocy” – mówił w homilii ks. Stanisław Słowik.

Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. Razem z nim modlili się m.in. księża z Kapituły Katedralnej w Rzeszowie, której św. Józef Pelczar jest patronem. Wśród osób konsekrowanych zgromadzonych w katedrze były siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, które założył biskup z Korczyny.

Biskup Kazimierz Górny nawiązał we wstępie do 669. rocznicy lokacji Rzeszowa i rocznicowych obchodów, które co roku mają miejsce 19 stycznia. Hierarcha prosił o modlitwę za miasto Rzeszów w związku z rozpoczęciem miejskiego programu in vitro. „Módlmy się za Rzeszów, aby pozostał wierny Bogu i dziejom naszej ojczyzny” – zachęcał bp Górny.

Homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik, emerytowany dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Wskazał, że bp bp Pelczar był prawdziwym patriotą, kapłanem Polakiem, i takich kapłanów pragnął mieć w swojej przemyskiej diecezji. Mówił również o działaniach bp. Pelczara na rzecz m.in. ubogich, chorych, bezrobotnych, bezdomnych i emigrantów.

„Biskup nie tylko im współczuł ale osobiście pomagał i organizował pomoc – miał wyobraźnię miłosierdzia. Szukał i znajdował pomocnice i pomocników, pomnażał serca i dłonie. Dzisiaj zapewne cieszy się w niebie serce bp. Józefa Sebastiana, że na jego terytorium są ci, którzy go naśladują w niesieniu pomocy” – powiedział ks. Słowik nawiązując do pomocy, jakiej mieszkańcy Podkarpacia udzielili i udzielają uchodźcom z pogrążonej wojną Ukrainy.

Do działalności Kapituły Katedralnej nawiązał również bp Kazimierz Górny w słowach przed błogosławieństwem. Hierarcha prosił także o modlitwę za ojczyznę. „Teraz, gdy przeżywamy bardzo trudny czas, módlmy się, abyśmy dochowali wierności Chrystusowi Panu, Ewangelii i dziejom naszym. Proszę, abyśmy codziennie się modlili za Polskę, za Polaków, abyśmy tworzyli jedność” – podkreślił biskup.

Św. Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie. Uczył się m.in. w gimnazjum w Rzeszowie. W 1864 r. przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu. Po studiach w Kolegium Rzymskim i Instytucie św. Apolinarego był wykładowcą teologii pastoralnej i prawa kanonicznego w seminarium przemyskim. Od 1877 r., przez ponad 20 lat, mieszkał w Krakowie. Był wykładowcą, dziekanem Wydziału Teologicznego i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1894 r. założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W 1899 r. został biskupem pomocniczym, a rok później ordynariuszem diecezji przemyskiej. Zmarł 28 marca 1924 r. w Przemyślu. Został beatyfikowany w 1991 r. w Rzeszowie, a kanonizowany w 2003 r. w Rzymie.

tn / Rzeszów
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda