Home WiadomościZ kraju Sadowie: Msza św. z okazji jubileuszu 300-lecia istnienia zgromadzenia pasjonistów

Sadowie: Msza św. z okazji jubileuszu 300-lecia istnienia zgromadzenia pasjonistów

Redakcja

– Tak jak św. Paweł od Krzyża wyruszmy do współczesnego świata z misją głoszenia Miłości ukrzyżowanej – mówił o. Łukasz Andrzejewski, prowincjał pasjonistów, który w Sadowiu przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 300-lecia istnienia Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa.

W homilii o. Andrzejewski wskazywał, że podstawowym charyzmatem zgromadzenia pasjonistów jest wezwanie do osobistego nawrócenia, które wynika z miłości do Jezusa. – Nie chcemy podejmować dzieła nawrócenia, przemiany serca dlatego, że ktoś nam kazał albo że taka jest tradycja, ale dlatego, że patrzymy na Chrystusa ukrzyżowanego i to Jego miłość pociąga nas tak bardzo, że chcemy ją w swoim życiu naśladować – powiedział duchowny.

Zaznaczył, że pasjoniści w 62 krajach na całym świecie przypominają i głoszą, że męka Jezusa Chrystusa to nie tylko wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim to, co ożywia wiarę człowieka, skąd wypływa moc i źródło sakramentów świętych.

Wskazał, że każdy człowiek jest wezwany do głoszenia Królestwa Bożego. – Podejmijmy trud odpowiedzi na wezwanie do pokuty i nawrócenia, które sprawia, że Boża łaska może nas przemieniać, a przez to prowadzić nas do świętości – powiedział o. Andrzejewski.

Początki Zgromadzenia sięgają XVIII w. i są związane z powołaniem, jakie odkrył św. Paweł od Krzyża (1694–1775), by naśladować przykład Chrystusa ubogiego. W 1720 r. przywdział skromny habit zakonny i postanowił poświęcić się całkowicie ascezie i apostolatowi. W pustelni Monte Argentario wraz ze swym bratem Janem Chrzcicielem założył Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o męce i śmierci Pana oraz przepowiadanie jej. Założył też kontemplacyjne Zgromadzenie Mniszek

Pasjonistek, któremu przyświecał ten sam cel.

Pierwsi pasjoniści przybyli do Polski w 1923 r. a stało się to za sprawą papieża Piusa XI (wcześniej nuncjusza w Polsce), który rozmiłowany w naszej ojczyźnie nalegał na przełożonego generalnego, aby pasjoniści działali na ziemiach polskich. Pierwszy klasztor założono w Przasnyszu.

W okresie międzywojennym Zgromadzenie rosło bardzo dynamicznie i poszerzało pole swego działania. W 1932 r. wybudowano drugi klasztor w Sadowiu k. Ostrowa Wielkopolskiego. Wówczas to hrabia Bogdan Szembek ofiarował ze swojego majątku w Sadowiu 10 ha ziemi dla ojców pasjonistów pod budowę klasztoru i kaplicy. Dzięki pracy zakonników i dobroczyńców w tym samym roku powstał klasztor i świątynia, które w listopadzie 1932 r. zostały poświęcone przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.

Na wzgórzu obok wzniesiono trzy krzyże i wierni zaczęli nazywać klasztorną górkę Golgotą. Kaplica została powiększona w 1975 r., w 1994 r. dobudowano lewą nawę, a w 2001 r. prawą nawę. W 1975 r. przy kościele powstał ośrodek duszpasterski, a w 1994 r. erygowano parafię. Na terenie klasztoru znajduje się monumentalna droga krzyżowa, a na Golgocie obok krzyży są ustawione figury Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła.

Dziś polska prowincja liczy około 50 zakonników pracujących w 10 klasztorach w Polsce, na Ukrainie i w Czechach.

ek / Sadowie
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda