Home WiadomościZ kraju Saletyni: Bóg nas obdarował miłością i zaufaniem

Saletyni: Bóg nas obdarował miłością i zaufaniem

Redakcja

Polska prowincja Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, nosząca wezwanie Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja obchodzi swoje święto. W tym roku upływa także 80 lat od oficjalnego jej powstania.

Z tej okazji ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS skierował do swoich współbraci list. Odnosząc się do obchodzonej w tym roku 80. rocznicy powstania prowincji, napisał w nim m.in.: „Psalm 90 mówi, że tysiąc lat w oczach Pana jest jak wczorajszy dzień, który minął, zaś osiemdziesiąt lat jest miarą naszego życia, gdy jesteśmy mocni. Osiemdziesiąt lat – oto biblijna miara życia mocnego człowieka wierzącego, aby budował Królestwo Boże na ziemi, wydobywając ze swego skarbca rzeczy nowe i stare! Aby, jak Maryja, oddał się na służbę jako uczeń Królestwa. Oby nie brakło nam mocy zaufania i nawrócenia, aby kontynuować Bożę dzieła naszych Ojców w nowym tysiącleciu! Oby nie brakło nam gorliwych powołań, aby głosić Ewangelię w świetle orędzia miłosierdzia z La Salette aż po krańce ziemi. Dobroć Pana, Boga naszego niech będzie nad nami. I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj! (Ps 90, 17)”. Przełożony życzył również, by dla wszystkich członków prowincji Maryja była przewodniczką na drogach stawania się prawdziwymi uczniami Jezusa.

Polska prowincja saletynów, wraz z prowincjami amerykańską, brazylijską i francuską, powstała w 1934 r. na mocy wcześniejszej decyzji kapituły generalnej z 1932 r. W chwili powstania obejmowała wszystkie ówczesne placówki w Polsce, Argentynie, USA i Kanadzie. Pierwszym jej przełożonym był ks. Michał Kolbuch MS (1889–1957).

Obecnie liczy blisko 60 placówek (w tym 5 sanktuariów) w 10 krajach, 227 profesów wieczystych, w tym 216 księży i 11 braci, 20 profesów czasowych, 5 nowicjuszy i 13 postulantów.

Wszystkim Współbraciom, należącym do polskiej prowincji, życzmy wiele pokoju i radości z posługi pełnionej w imieniu zgromadzenia.

(gz)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda