Home WiadomościZ kraju Saletyni czuwali przy Matce

Saletyni czuwali przy Matce

Redakcja

W połowie stycznia w krakowskich wspólnotach naszego zgromadzenia odbyło się nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Jako pierwsi kopię obrazu jasnogórskiego przyjęli księża saletyni mieszkający w domu przy ul. Suchej w Łagiewnikach. Uroczyste przywitanie odbyło się we wtorek 17 stycznia w kaplicy domu zakonnego. Poszczególne nabożeństwa i uroczystą liturgię godzin prowadzili kolejno wszyscy członkowie wspólnoty. Głównym punktem doby nawiedzenia była Eucharystia, której w środę przewodniczył superior ks. Grzegorz Zembroń MS.

W środę 18 stycznia obraz przejęli współbracia z parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej na os. Cegielniana. Do wspólnej modlitwy przy obrazie zostali zaproszeni parafianie, którzy w czwartek licznie uczestniczyli w porannej Mszy św., celebrowanej przez członków wspólnoty zakonnej. Przełożony domu i proboszcz ks. Zbigniew Pałys MS podkreślił w homilii, że obecność obrazu w parafii to ważny znak nie tylko dla zakonników, lecz także mieszkańców osiedla oraz zachęcił do osobistego potraktowania słów Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Saletyńskie seminarium duchowne przy ul. Koszalińskiej przywitało kopię jasnogórskiej ikony w czwartek 19 stycznia. Indywidualne i wspólnotowe czuwanie przy obrazie kleryków i wychowawców było okazją do pogłębienia pobożności maryjnej, ważnej dla każdego saletyna. Dobę nawiedzenia zakończył śpiew Akatystu ku czci Bogurodzicy i nieszpory maryjne. W piątek 20 stycznia obraz został przekazany misjonarzom kombonianom.

Peregrynacja kopii cudownego obrazu po męskich wspólnotach zakonnych, która rozpoczęła się 16 października 2013 r., zrodziła się z inicjatywy władz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Nawiązuje ona do nawiedzenia, które zainicjował kard. Stefan Wyszyński. Sługa Boży pół wieku temu przekazał przełożonym zakonów męskich wizerunek Czarnej Madonny, rozpoczynając w ten sposób czas przygotowania do obchodu Tysiąclecia Chrztu Polski.

(gz)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda