Home WiadomościZ kraju Saletyni – Dębowiec: Co działo się w sanktuarium?

Saletyni – Dębowiec: Co działo się w sanktuarium?

Redakcja

Klasztor w Dębowcu to dom macierzysty polskiej prowincji saletynów. Tutaj znajduje się bazylika Najświętszej Maryi Panny z La Salette – najważniejsze w Polsce sanktuarium „Pięknej Pani”. Tutaj większość zakonników składała swoje pierwsze i wieczyste śluby. Również tutaj od lat odbywają się święcenia saletynów. Co roku do Dębowca przybywają tysiące pielgrzymów. Warto przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z życia sanktuarium w minionym roku.

W 2012 r. do sanktuarium w Dębowcu przybyło 817 grup na łączną liczbę 35.050 osób. Najwięcej pielgrzymek, bo 227 przyjechało z diecezji rzeszowskiej. Z diecezji tarnowskiej – 122, z przemyskiej – 86, z krakowskiej – 60, zaś 20 grup przyjechało z diecezji katowickiej. Pielgrzymek, których uczestnicy pochodzili z różnych diecezji zanotowano 121. Do Dębowca pielgrzymowali również obcokrajowcy. W minionym roku było m. in. 14 grup ze Słowacji, a po 3 z Czech i Francji.

22 kwietnia w Mszy św. na rozpoczęcie sezonu motocyklowego wzięło udział ponad 400 kierowców. 30 września licznie zebrani motocykliści – ok. 1000 pojazdów – dziękowali za bezpieczny i udany sezon.

Od 10 do 13 maja trwały doroczne rekolekcje dla członków Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej. Uczestnicy i inni ARS-owcy dla bazyliki w Dębowcu ufundowali świeczniki i 25 ornatów.

19 maja rano bp Stefan Regmunt wyświęcił 5 diakonów i 1 prezbitera. Wieczorna Msza św. w wigilię uroczystości Matki Bożej Saletyńskiej była okazją do dziękczynienia Bogu za 25 lat kapłaństwa 10 misjonarzy saletynów.

20 maja kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa w asyście biskupów rzeszowskich i przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów sprawował sumę odpustową. Podczas liturgii kościołowi sanktuaryjnemu nadano tytuł bazyliki mniejszej Najświętszej Maryi Panny z La Salette. W uroczystości wzięła udział rzesza pielgrzymów i licznie zebrane duchowieństwo. Po południu odbył się koncert dziękczynienia w wykonaniu Eleni. Wieczorem chór katedralny z Rzeszowa Pueri Cantores Resovienses wykonał po raz pierwszy oratorium ku czci Matki Bożej Saletyńskiej pt. „Maryjo nie płacz już” autorstwa ks. Piotra Szwedy MS i Artura Żalskiego.

W dniach od 9 do 14 lipca trwało XXV Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych. Zgromadziło ono prawie 2500 uczestników. Szczególnym gościem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Młodzi ufundowali dla bazyliki okazałych rozmiarów monstrancję.

19 lipca rozpoczął się remont znajdującej się w Centrum Pojednania kaplicy pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Kaplica ma 100 lat i jest najstarszym w Dębowcu miejscem kultu „Pięknej Pani”.

W dniach 21-22 lipca odbyło się doroczne Czuwanie Rodzin Saletyńskich. Rodzice misjonarzy saletynów ufundowali dla bazyliki w Dębowcu nowy krzyż przy ołtarzu soborowym.

15 września wieczorną Mszę św. w wigilię uroczystości Matki Bożej Saletyńskiej odprawił abp Edward Nowak z Rzymu. W ten dzień przypadła również 100 rocznica poświęcenia najstarszej w Dębowcu kaplicy pw. Matki Bożej Saletyńskiej.

16 września 50-lecie kapłaństwa świętował ks. Edward Woźniak MS, obecnie posługujący w Trzciance. Sumie odpustowej przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu. Koncelebransami byli: bp Edward Białogłowski, ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS oraz 30 kapłanów. Na sumę przybyło około 13 tys. pielgrzymów.

Od 12 do 14 października br. odbywały się doroczne rekolekcje czytelników „La Salette. Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej”. Prowadził je nowy redaktor naczelny ks. Paweł Raczyński MS. Uczestniczyło w nich 30 osób z różnych stron Polski.

13 listopada odbyła się premiera filmu „Piękna Pani. Prawdziwa historia” w którym wystąpili podopieczni i wolontariusze saletyńskiego Funduszu Pomocy Dzieciom i Młodzieży.

Z 23 na 24 grudnia po raz kolejny w dębowieckiej bazylice zorganizowano noc konfesjonałów. Z sakramentu pokuty skorzystało bardzo wielu penitentów.

(gz/rg/ij/fot.archiwum)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda