Saletyni: Jubileuszowy odpust w Dębowcu

saletyni-plOd 15 do 18 września potrwają uroczystości ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. W tym roku przypada 170. rocznica objawienia w La Salette i 20. rocznica koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Płaczącej.

Odpust ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu rozpocznie się tradycyjnie „dniem chorych” w czwartek 15 września. – Chcemy odkrywać Maryję jako Uzdrowienie Chorych – mówi ks. Paweł Raczyński MS. O godz. 10.30 Mszę św. będzie celebrował bp Kazimierz Górny; przewidziano też błogosławieństwo lurdzkie. Przed Eucharystią zaplanowano modlitwę różańcową. – Zwyczajem jest też wspólny posiłek osób chorych i starszych. W tamtym roku przygotowano na tę okazję 4000 kanapek. Myślę, że spotkanie chorych jest znakiem, że wszyscy potrzebujemy wzajemnej troski i zauważenia, potrzebujemy spojrzeć sobie w oczy, uśmiechnąć się do siebie – komentuje kustosz sanktuarium.

W czwartek wieczorem będzie celebrowana Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie. – Jest wiele chorób, które nie są widoczne na zewnątrz. Tu, w Dębowcu, otrzymujemy dużo świadectw od osób, które z wiarą przyjmują Boże słowo i dotykają się Chrystusa, który je uzdrawia. Chcemy o to się modlić – zapowiada ks. Raczyński. Modlitwę poprowadzi ks. Krzysztof Kołodziejczyk z Jasła. Pierwszy dzień odpustu zakończy się apelem maryjnym o godzinie 21.00.

W piątek w dębowieckim sanktuarium będzie rozważany maryjny tytuł „Matka Dobrej Rady”. Na Mszy św. o godz. 10.30 spotka się Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej, a także przyjaciele i dobrodzieje sanktuarium. Po południu zaplanowano spotkanie dla młodzieży, zwłaszcza przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. O godz. 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył bp Edward Białogłowski. Po Eucharystii z młodymi spotka się raper Arkadio. W czasie apelu maryjnego wyznanie wiary złożą dwaj saletyńscy diakoni, którzy w sobotę przyjmą święcenia kapłańskie.

W sobotę rozważana będzie tajemnica Maryi jako Pojednawczyni Grzeszników. – Chcemy prosić Maryję, byśmy nie bali się prawdy o nas, bo ta prawda pozwoli nam zanurzyć się w Bożym miłosierdziu; pozwoli nam zobaczyć Boga, który się od nas nie odwraca – mówi ks. Raczyński.

O godz. 10.30 pod przewodnictwem ordynariusza kamienieckiego bp. Leona Dubrawskiego sprawowana będzie Msza św., w czasie której święcenia kapłańskie przyjmą dwaj diakoni Adam Cyran MS i Piotr Sofij MS. Na godz. 15.00 zaplanowano drogę krzyżową, która zakończy się uroczystym przejściem przez Bramę Miłosierdzia. O godz. 18.00 przewidziana jest liturgia pokutna z indywidualną spowiedzią, a o godz. 19.00 Nowenna do Matki Bożej Saletyńskiej. O godz. 20.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza rzeszowskiego bp. Jana Wątroby, zakończona procesją światła. Sobotnie świętowanie zwieńczy modlitwa uwielbienia w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej.

– W niedzielę poprowadzi nas Maryja, Matka Miłosierdzia. Chcemy, by pomogła nam wykorzystać łaski i czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia – zapowiada kustosz sanktuarium w Dębowcu. O godz. 11.00 pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala będzie sprawowana suma odpustowa z poświęceniem wieńców żniwnych. O godz. 15.00 Mszę św. prymicyjną odprawią saletyńscy neoprezbiterzy. Homilię na tej Eucharystii wygłosi znany krakowski biblista ks. dr Wojciech Węgrzyniak.

Tegoroczne uroczystości ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zakończy apel maryjny w łączności z Jasną Górą o godz. 21.00.

(gz / Przemysław Radzyński)

Za: www.saletyni.pl