Home WiadomościZ kraju Saletyni – Kobylanka: Relikwie bł. Jana Pawła II w sanktuarium

Saletyni – Kobylanka: Relikwie bł. Jana Pawła II w sanktuarium

Redakcja

Jedną z form kultu bł. Jana Pawła II jest czczenie jego szczątków. Od niedawna również Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance posiada relikwie z krwi papieża Polaka.

Wprowadzenie relikwii odbyło się w sanktuarium w Kobylance 22 października br., w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. O godz. 17.30 miejscowa młodzież szkolna przedstawiła program słowno-muzyczny o błogosławionym. Następnie relikwie papieża wniósł w uroczystej procesji do sanktuarium ks. Roman Grądalski MS, rektor bazyliki w Dębowcu i przekazał je ks. Janowi Potoplakowi MS, kustoszowi sanktuarium w Kobylance.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Jan Potoplak MS w asyście: ks. Stanisława Koguta, wicedziekana dekanatu gorlickiego, ks. Romana Grądalskiego MS, ks. Łukasza Soczka MS, socjusza postulatu z Dominikowic oraz miejscowych duszpasterzy.

Obecni byli także saletyńscy postulanci, licznie zgromadzeni parafianie, poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Kobylance oraz OSP z Kobylanki i Dominikowic, strażacy ochotnicy, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Dominikowic i Kobylanki oraz Stowarzyszenia Kobiet Wsi Kobylanka, delegacje miejscowych zespołów ludowych, Orkiestra Dęta OSP z Dominikowic oraz chór parafialny „Arka”.

W homilii ks. Roman Grądalski MS przypomniał, na czym polega katolicki kult relikwii oraz zachęcił wszystkich zebranych, by w życiu inspirowali się nauczaniem papieża Polaka. Kaznodzieja zwrócił się także do rodziców, by na modlitwę przed relikwie błogosławionego przyprowadzali dzieci i młodzież. W ten sposób będą one mogły poznawać Jezusa, który był źródłem świętości Jana Pawła II. Na koniec Mszy św. główny celebrans udzielił błogosławieństwa relikwiami, a później wszyscy zebrani mogli je adorować przez ucałowanie.

Kult bł. Jana Pawła II jest w sanktuarium w Kobylance bardzo żywy. W świątyni znajduje się popiersie papieża. Od jego śmierci każdego drugiego dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. – najpierw z modlitwą różańcową o jego rychłą beatyfikację, a od maja 2011 r. już z nabożeństwem do bł. Jana Pawła II. Po nabożeństwie słuchany jest fragment jego nauczania.

Co roku uroczyście obchodzony jest Dzień Papieski. Delegacje parafian brały udział w pogrzebie Ojca świętego i jego beatyfikacji podczas zorganizowanych pielgrzymek do Rzymu. Raz w roku organizowany jest także Koncert Papieski.

(gz/fot. kk)

Więcej (zdjęcia) na: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda