Home WiadomościZ kraju Saletyni: Konsekrowani Bogu

Saletyni: Konsekrowani Bogu

Redakcja

– Dzisiejsze święto to kolejna okazja, by uczyć się ofiarowywać Bogu swój stan życia, swoje czyny, myśli, uczucia, a także to co się posiada – mówił wikariusz prowincjalny ks. Piotr Ciepłak MS podczas Eucharystii w bazylice w Dębowcu w święto Ofiarowania Pańskiego.

W dębowieckie obchody Dnia Życia Konsekrowanego wpisała się projekcja filmu dokumentalnego o zmarłym 30 lat temu br. Bronisławie Glancu MS. Obraz „Brat Bronisław z Dębowca” w reż. Rafała Gużkowskiego przypomniał licznie zgromadzonej widowni osobę tego zasłużonego dla polskich saletynów i mieszkańców Dębowca zakonnika, pielęgniarza, działacza konspiracyjnego i społecznika. Po filmie dyrektor Centrum Informacyjnego w Krakowie ks. Grzegorz Zembroń MS poprowadził dyskusję na temat dokumentu i postaci brata Bronisława. W rozmowie wzięli udział reżyser Rafał Gużkowski, aktor grający w scenach fabularyzowanych tytułową rolę Wojciech Niezgoda, proboszcz parafii w Dębowcu ks. Krzysztof Samborski MS.

Wieczornej Eucharystii w bazylice przewodniczył asystent prowincjalny ks. Robert Głodowski MS. Wokół ołtarza zgromadzili się członkowie miejscowej wspólnoty zakonnej oraz delegaci wspólnot z Kobylanki i Krakowa. Homilię podczas Mszy św. wygłosił wikariusz prowincjalny ks. Piotr Ciepłak MS, który przypomniał, że święto Ofiarowania Pańskiego to także Dzień Życia Konsekrowanego. – Słowo „ofiarowanie” dotyczy tych, którzy powiedzieli Bogu „tak” poprzez śluby zakonne, ale przecież pierwsze ofiarowanie dokonało się wtedy, gdy przez sakrament chrztu rodzice i chrzestni ofiarowali nas, byśmy byli dziećmi Bożymi. I także wtedy została zapalona świeca – symbol Chrystusa. Jakim światłem płonie ona dzisiaj? Żywym, jasnym czy może przygasa? – podkreślił kaznodzieja. Wikariusz prowincjalny wyjaśnił, że święto Ofiarowania Pańskiego przypomina o potrzebie ciągłego oddawania się Stwórcy. – Nasze ofiarowanie przez złożone śluby zakonne, wasze ofiarowanie się Bogu poprzez wierność mężowi czy żonie, poprzez zachowywanie przykazań, dobre życie, trud wychowania dzieci, pracę – mówił do zgromadzonych podczas liturgii wiernych i zakonników. Po homilii wszystkie obecne w bazylice osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby.

Tego samego dnia podczas uroczystej Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie śluby zakonne ponowiła s. Anna Jah Ka, saletynka pochodząca z Mjanmy. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS. W wygłoszonym słowie Bożym przełożony polskich saletynów przypomniał, że każdy człowiek, który przyjął chrzest jest konsekrowany, czyli poświęcony Bogu. Wzorem takiej konsekracji mogą być starzec Symeon i prorokini Anna, którzy spotkali upragnionego Mesjasza dzięki trwaniu w świątyni. Ks. Zagórski podkreślił, że my, ludzie słabi, możemy poświęcić się Bogu jedynie oddając się Jego mocy, ponieważ to Bóg jest źródłem świętości człowieka. – Bóg który daje człowiekowi wolność, nie wymaga dziś od nas oddawania pierworodnych synów na służbę Kościołowi, ale pragnie, by człowiek z otwartością odpowiadał na zaproszenie Chrystusa, by Go naśladować – mówił prowincjał.

Profesję zakonną przyjęła przełożona saletynek w Polsce s. Eliane Raharimalala SNDS w obecności członkiń wspólnoty w Rzeszowie. S. Anna Jah Ka SNDS pochodzi z Mjanmy (dawnej Birmy), w Polsce zaś przebywa od dwóch lat.

(gz, agem; fot. Tomasz Wilk)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda