Home WiadomościZ kraju Saletyni – Kraków: Spotkanie ekonomów

Saletyni – Kraków: Spotkanie ekonomów

Redakcja

10 listopada w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy Saletynów odbyło się doroczne spotkanie ekonomów domowych.

Uczestniczyli w nim ekonomowie saletyńskich domów zakonnych, położonych w Polsce oraz członkowie Zarządu Prowincjalnego. Spotkanie prowadzili: ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS oraz ekonom prowincjalny ks. Piotr Ciepłak MS. Miało ono charakter zarówno formacyjny, jak i roboczy.

Ksiądz prowincjał, odnosząc się do przepisów konstytucji zakonnych, przypomniał na wstępie, że ekonom zakonny to osoba, która zarządza dobrami materialnym wspólnoty razem z przełożonym i w jego imieniu. W pewnym sensie wypełnia więc funkcje przełożeńskie. W dalszej części zebrania ksiądz ekonom prowincjalny przedstawił szereg spraw, związanych z materialnym funkcjonowaniem prowincji i poszczególnych domów. Był również czas na pytania ze strony uczestników, dyskusję oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań ułatwiających bieżące zarządzanie domów.

Jeden z uczestników spotkania, ks. Bartosz Seruga MS, ekonom domu w Trzciance tak podsumowuje obrady: – Takie spotkanie pomaga uświadomić sobie, jak ważną rolę w życiu wspólnoty zakonnej odgrywa ekonom. To nie jest jedynie ktoś, kto obraca pieniędzmi. Ekonom w zakonie jest osobą, która zajmuje się funkcjonowaniem domu od strony materialnej: pracownikami, rachunkami, zakupami, administracją budynków itd. On także w pewnym sensie pomaga współbraciom wypełniać ślub ubóstwa. Będąc ekonomem, dysponując pieniędzmi i środkami materialnymi nie można zapomnieć, że samemu również ma się być ubogim – podkreśla ks. Bartosz.

(gz)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda