Home WiadomościZ kraju Saletyni: Przed nami kapituła

Saletyni: Przed nami kapituła

Redakcja

saletyni-plW poniedziałek 7 listopada w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu rozpocznie się Nadzwyczajna Kapituła Prowincjalna. Jako delegat przełożonego generalnego jej obradom będzie przewodniczył asystent generalny ks. Henryk Przeździecki MS.

Zakończenie obrad Kapituły zaplanowane jest na sobotę 12 listopada. W obradach weźmie udział 32 delegatów. W ich gronie jest 5 członków obecnego Zarządu Prowincjalnego i 25 delegatów wybranych przez członków prowincji. Oprócz nich w Kapitule uczestniczą dwaj członkowie okręgu szwajcarskiego: przełożony, będący delegatem z urzędu i drugi przedstawiciel, wybrany przez członków okręgu. Większość delegatów to doświadczeni kapitulanci. Najstarszy uczestnik Kapituły ma 69 lat, zaś najmłodszy 37 lat.

Nadzwyczajna Kapituła Prowincjalna będzie poświęcona jednemu tematowi, mianowicie prezentacji tekstu nowych Statutów Prowincjalnych, dyskusji nad nimi i ich zatwierdzeniu. Konieczność uaktualnienia Statutów powstała po połączeniu polskiej i szwajcarskiej prowincji zgromadzenia. Ustanowiona w tym celu komisja prawna przejrzała wszystkie przepisy statutowe i zaproponowała nowy tekst na Kapitułę Wyborczą i do Spraw w lutym 2015 r. Podczas Kapituły podjęto decyzję, by przedstawiony tekst zatwierdzić na okres przejściowy, kontynuować prace nad Statutami w różnych gremiach prowincji i w celu ich zatwierdzenia zwołać Nadzwyczajną Kapitułę Prowincjalną na listopad 2016 r.

Według Norm Konstytucyjnych Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów Kapituła Prowincjalna wyraża udział wszystkich członków prowincji w jej zarządzaniu i życiu. Główne zadania Kapituły to m.in.: wybór Prowincjała i jego Asystentów; sporządzanie oraz zatwierdzanie regulaminów i statutów prowincjalnych; okresowe zbadanie sytuacji prowincji i ustalenie wytycznych dla Prowincjała i jego Rady; czuwanie nad ciągłością wypełniania programów dotyczących apostolstwa, duszpasterstwa powołań i formacji; analiza zagadnień przedstawionych jej przez Prowincjała lub wynikających ze sprawozdań i z postulatów nadsyłanych przez zakonników; zalecenie podjęcia nowych dzieł lub zaniechanie już istniejących.

(gz)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda