Saletyni: Pięćdziesiątnica w Kobylance

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium w Kobylance obchodzona jest w wyjątkowy sposób. Tego dnia w 1682 r. do kościoła parafialnego uroczyście wprowadzono obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Właśnie mija 335 lat od tego wydarzenia.

Pierwszym dniem obchodów będzie piątek 2 czerwca. Na Eucharystii o godz. 12.00 w sanktuarium zgromadzą się osoby starsze i chore. O godz. 17.15 rozpocznie się droga krzyżowa. Po Mszy św. o godz. 18.00 zostanie odprawione nabożeństwo do św. Jana Pawła II, w czasie którego wierni będą mogli oddać cześć relikwiom papieża.

W sobotę 3 czerwca na godz. 9.00 duszpasterze zapraszają wiernych, którzy praktykują nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca. W Eucharystii o godz. 11.00 będą uczestniczyć dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św.

Niedziela 4 czerwca – uroczystość Zesłania Ducha Świętego – jest głównym dniem odpustu w Kobylance. O godz. 10.30 kustosz sanktuarium ks. Roman Gierek MS przedstawi pielgrzymom historię obrazu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Sumie odpustowej o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. Jan Gierlak MS, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Tego dnia pozostałe Msze św. będą odprawiane o godz. 6.30, 8.30, 15.00 i 18.00. Po Eucharystii o godz. 15.00 rozpocznie się modlitwa o uzdrowienie.

W poniedziałek 16 maja przypada święto Maryi Matki Kościoła. Msza św. o godz. 8.00 zostanie odprawiona w intencji zmarłych pielgrzymów i parafian. Po Eucharystii o godz. 11.00 odbędzie się błogosławieństwo dzieci.

Kaznodzieją odpustowym będzie pasjonista o. Piotr Soból. Od piątku do poniedziałku podczas wszystkich Mszy św. oraz nabożeństw wierni będą mogli przystąpić do sakramentu spowiedzi.

Udział w uroczystościach odpustowych ma na celu zyskanie odpustu zupełnego. Ta praktyka jest w Kościele wielowiekową tradycją. Odpust zupełny polega na tym, że Bóg daruje człowiekowi wszystkie kary doczesne, związane z grzechami odpuszczonymi już co do winy podczas spowiedzi. Kto uzyskuje odpust zupełny dla siebie, uniknie kar czyśćcowych. Kto zyska go i ofiaruje za zmarłych – ratuje dusze z czyśćca.

Aby podczas czerwcowych uroczystości w Kobylance uzyskać odpust zupełny, należy w kościele sanktuaryjnym odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Trzeba również wypełnić cztery tzw. zwykłe warunki odpustu: wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego; być w stanie łaski uświęcającej lub przystąpić wcześniej do spowiedzi; przyjąć Komunię św. i pomodlić się w intencjach, które ojciec święty poleca Kościołowi.

Odpust na Zesłanie Ducha Świętego obchodzony jest na pamiątkę uroczystego przeniesienia łaskami słynącego obrazu Pana Jezusa Ukrzyżowanego z kaplicy dworu Wielopolskich do kościoła parafialnego. W bieżącym roku przypada 335 rocznica tego wydarzenia.

Szczegółowe informacje na temat programu odpustu można znaleźć na stronie www.kobylanka.saletyni.pl.

(gz)

Za: www.saletyni.pl.