Home WiadomościZ kraju Saletyni: Święto naszej Patronki

Saletyni: Święto naszej Patronki

Redakcja

saletyni.plUroczystość Matki Bożej Królowej Polski to jednocześnie święto polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Z tej okazji ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS skierował do współbraci okolicznościowy list.

Przełożony prowincji napisał między innymi:

„Uroczystość Królowej Polski i cały miesiąc maj kierują nasze serca ku Maryi, która jest Patronką polskiej Prowincji Misjonarzy Saletynów. Rodzi się wdzięczna radość, że Bóg pragnie włączyć nas w pełne miłości królowanie swojego Syna i Jego Matki, Maryi. Z pewnością nie tylko chodzi Mu o Polskę, lecz o te wszystkie miejsca, gdzie nami chce dysponować.

Gdziekolwiek pełnimy bowiem posługę i jakiejkolwiek jesteśmy narodowości, to królowanie Maryi jest ważne. Każdy też rozumie sercem, na czym królestwo Maryi polega. Przecież słowo o „królestwie” wypowiadamy codziennie kilkakrotnie i wołamy w modlitwie Pańskiej: „Przyjdź Królestwo Twoje” (por. Mt 6, 10). Katechizm przypomina nam św. Cyryla Jerozolimskiego: Jedynie czyste serce może z całą pewnością powiedzieć: «Przyjdź Królestwo Twoje». Lecz któż jest bez grzechu? Czystość jest darem dla tych, którzy oczyścili swoje szaty i wybielili je we Krwi Baranka.

Dlatego z okazji uroczystości Królowej Polski życzę Wam, drodzy Współbracia, najpierw uległości serca Chrystusowi. Dalej, ewangelicznej czystości serca, która ma zawsze skierowane oczy ku Bogu i Maryi i która pozwala się nieustannie odnawiać w sakramencie pojednania, to jest we Krwi Chrystusa.

Życzę również, aby Bóg Wam objawiał miłość Maryi, naszej Królowej pośród codziennych zmagań apostolskich.”

Święto patronalne, przypadające w roku jubileuszu 170-lecia objawienia Matki Bożej w La Salette uroczyście obchodzono w sanktuarium w Dębowcu. Z tej okazji ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS przewodniczył Eucharystii o godz. 11.00 i wygłosił homilię. Kapłan zaznaczył, że uroczystość zakonna wpisuje się w świętowanie narodu polskiego, sięgające swoimi korzeniami do ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r. i do wielowiekowego kultu Matki Najświętszej w naszej ojczyźnie. Nawiązał też do obchodzonego w tym roku jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz 225. rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 maja. Na zakończenie Eucharystii przełożony prowincji, w łączności z biskupami i wiernymi zebranymi na Jasnej Górze, odczytał przed figurą Matki Bożej Płaczącej Akt Zawierzenia Matce Bożej, przygotowany przez episkopat na 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Mszę św. odprawiali także członkowie zarządu prowincjalnego, współbracia przybyli z Dominikowic, Krakowa i Rzeszowa oraz miejscowi duszpasterze. Obecni byli też saletyńscy klerycy, którzy przygotowali asystę liturgiczną i śpiew, nowicjusze i postulanci. Dębowiecką bazylikę wypełnili stali uczestnicy Eucharystii o godz. 11.00 oraz licznie przybyli pielgrzymi.

Ostatnim akcentem uroczystości był wieczorny apel maryjny z procesją na kalwarię saletyńską, który poprowadził ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS. Uczestnicy nabożeństwa mogli jeszcze raz oddać cześć Maryi Królowej Polski oraz rozważyć słowa jubileuszowego Aktu Zawierzenia. Na zakończenie kustosz sanktuarium ks. Paweł Raczyński MS zachęcił zebranych do codziennego uczestnictwa w apelach maryjnych, które w Dębowcu trwają od maja do października.

Warto dodać, że 3 maja to także dzień odpustu w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem k. Mszany Dolnej. W sumie odpustowej oprócz posługujących w Łętowem saletynów uczestniczyli współbracia z parafii w Krakowie. Kaznodzieją odpustowym był ks. Jan Gierlak MS.

Polska prowincja saletynów, wraz z prowincjami amerykańską, brazylijską i francuską, powstała w 1934 r. na mocy wcześniejszej decyzji kapituły generalnej z 1932 r. W chwili powstania obejmowała wszystkie ówczesne placówki w Polsce, Argentynie, USA i Kanadzie. Jej pierwszym przełożonym był ks. Michał Kolbuch MS (1889–1957). Obecnie liczy blisko 60 placówek (w tym 6 sanktuariów) w 10 krajach, 213 profesów wieczystych, w tym 200 księży i 11 braci, 29 profesów czasowych, 5 nowicjuszy i 5 postulantów.

Wszystkim Współbraciom należącym do polskiej prowincji życzmy wiele pokoju i radości z posługi pełnionej w imieniu zgromadzenia.

(gz/ks. Robert Głodowski MS)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda