Home WiadomościZ kraju Salezjanie: 70. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Włodzimierza Szembeka

Salezjanie: 70. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Włodzimierza Szembeka

Redakcja

W dniach 15-16 września miały miejsce obchody 70. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Włodzimierza Szembeka, salezjanina, męczennika z okresu II wojny światowej. Ich organizatorami byli: ks. kanonik Wiesław Waliczek, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Porębie Żegoty, i Stowarzyszenie “Rodzina Kolpinga”.

W sobotę, 15 września, w restauracji “Cztery pory roku” w Alwernii odbyła się konferencja zatytułowana “Pamięć i Tożsamość”. Po uroczystym otwarciu konferencji i przywitaniu gości miała miejsce prezentacja z wyjazdu edukacyjnego do Oświęcimia członków Stowarzyszenia „Rodzina Kolpinga”, której dokonała Bogusława Majchrowska, prezes Stowarzyszenia, a następnie – wykład pracownika naukowego Państwowego Muzeum “Auschwitz-Birkenau” Adama Cyry, w którym prelegent mówił przede wszystkim o zagładzie polskich kapłanów w tym obozie. Potem zostały wygłoszone trzy prelekcje: ks. Artur Świeży, salezjanin, wygłosił referat pt. „Sylwetka duchowa Sługi Bożego ks. Włodzimierza Szembeka, salezjanina”; Władysław Ryszard Szeląg, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, omówił temat “Ksiądz Włodzimierz hr. Szembek rodem z Poręby Żegoty”, a Władysław Garbiński, sekretarz Towarzystwa przybliżył “Lato 1942 roku”. Oprawę muzyczną temu znaczącemu wydarzeniu zapewnili młody skrzypek Michał Kuglin z Alwerni i krakowska artystka Maria Lamers.

Konferencji towarzyszył obraz Sługi Bożego, wykonany przez Jana Chrząszcza, niedawno zmarłego artystę z Poręby Żegoty. Odbyła się ona pod patronatem starosty chrzanowskiego, pana Adama Potockiego, i burmistrza Alwerni – Jana Rychlika. Wzięli w niej także udział inni przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych, duchowieństwa i członkowie stowarzyszeń. Salezjanów reprezentowali: ks. wikariusz insp. ks. Adam Paszek, wikariusz Inspektora prowincji krakowskiej; ks. Artur Świeży, kierownik archiwum inspektorii krakowskiej, oraz kilku kleryków ze studentatu teologicznego w Krakowie.

W niedzielę, 16 września, w kościele pw. św. Marcina w Porębie Żegoty, mieście, w którym urodził się ks. Szembek, została odprawiona uroczysta Msza św., w czasie której odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 70. rocznicę śmierci tego salezjanina męczennika. Eucharystii przewodniczył ks. infułat Władysław Gasidło.

Ks. Włodzimierz Szembek urodził się w 1883 r. w Porębie Żegoty. Do Zgromadzenia wstąpił w 1929 r. w Czerwińsku, gdzie w 1930 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Studiował w Krakowie i tu w 1934 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował m.in. w Krakowie – w inspektoracie, a później także w seminarium salezjańskim – i w Skawie, gdzie został aresztowany 9 lipca 1942 r. i przewieziony do Zakopanego, następnie do Tarnowa, a później do Auschwitz. Zmarł 7 września na skutek obrażeń odniesionych podczas przesłuchań.

Sługa Boży należy do drugiej grupy męczenników II wojny światowej, ofiar hitleryzmu, wśród której znajduje się 9 salezjanów, których diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w dniu 24 maja 2011 r.

ANS – Kraków

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda