Home WiadomościZ kraju Salezjanie dla Ukrainy

Salezjanie dla Ukrainy

Redakcja

Salezjanie w Polsce od pierwszego dnia wojny zaangażowani są w niesienie pomocy Ukrainie oraz uchodźcom przebywającym w naszym kraju.

Wszystkie cztery Inspektorie Salezjańskie (Krakowska, Warszawska, Wrocławska i Pilska) otworzyły się na wsparcie uchodźców poprzez zapewnienie im zakwaterowania i wyżywienia w domach zakonnych, domach pielgrzyma, parafiach. W pierwszych miesiącach wojny Salezjanie gościli 650-700 osób z Ukrainy.

Na chwilę obecną (luty 2023) z tej pomocy korzysta nadal ok. 200 osób. Zgodnie z decyzją przełożonych Zgromadzenia Salezjańskiego w Warszawie utworzono Centrum Koordynacji Pomocy Salezjańskiej dla Ukrainy, które zajmuje się koordynowaniem pomocy płynącej z całego świata, tworzeniem projektów zgodnych z zapotrzebowaniem i pozyskiwaniem środków na ich realizację. Do tej pory udzielono pomocy w wysokości powyżej 10 milionów złotych, pochodzącej od 64 różnych organizacji salezjańskich, prowincji i ośrodków misyjnych.

Większość przekazanych środków finansowych przeznaczona była na projekty dotyczące: zakwaterowania i wyżywienia uchodźców w Polsce, wsparcia psychologicznego, organizacji czasu dla dzieci ukraińskich, wsparcia działalności szkół i zapewnienia dostępu do edukacji w szkołach w Ukrainie, wsparcia osób wewnętrznie przesiedlonych, transportu produktów żywnościowych i nieżywnościowych.

Salezjanie w Polsce pozostając w stałym kontakcie ze współbraćmi pełniącymi posługę w Ukrainie niosą odpowiadającą na realne potrzeby pomoc. Do tej pory zrealizowano ok. 60 transportów żywności, leków, generatorów prądu, ubrań, materiałów higienicznych itp. W tej chwili priorytetem jest wsparcie ludności ukraińskiej w trudnych zimowych miesiącach, na ten cel zebrano ponad 460 tys. euro.

ks. Piotr Sosnowski SDB /rzecznik/

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda