Salezjanie: Drzwi Otwarte w lądzkim seminarium

Kto to jest salezjanin? Czym zajmuje się koadiutor? W jaki sposób Bóg powołuje? A może zostać księdzem? Co robią alumni w seminarium?

To są tylko niektóre pytania, na jakie mogli odpowiedzieć sobie uczestnicy Otwartych Drzwi w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie.

W dniach 9-11 grudnia grupa 36 młodych chłopaków z całej salezjańskiej Polski, szturmowała gmach naszego seminarium. Młodzież z Bydgoszczy, Chocianowa, Czerwińska nad Wisłą, Chróstnika, Ełku, Kawnic, Kobylnicy, Krzeczyna Wielkiego, Kuźnicy Czeszyckiej, Lądu, Lubina, Piły, Suwałk, Twardogóry, Wrocławia i Żyrardowa – uczestniczyła w codziennym życiu młodego salezjanina. Wspólnotowe modlitwy, Msza św., wykłady z filozofii, posiłki na refektarzu, wspólna kawa, rekreacja, sprzątanie, sacrum silentium – to te punkty programu, które są nieodzowne w życiu seminaryjnym.

Spotkanie było połączone z kwartalnymi dniami skupienia, podczas których ks. Dariusz Szyszka SDB, przybliżył hasło tegorocznego roku liturgicznego „Kościół naszym domem”, odwołując się przy tym do jedności Rodziny Salezjańskiej.

Oprócz codziennego życia w seminarium, uczestnicy zobaczyli dramat pt. „Ksiądz Jerzy. Modlitwa ostateczna” w wykonaniu naszych alumnów, wysłuchali świadectw powołań, wzięli udział w grze terenowej, która przybliżała postać św. Dominika Savio oraz razem z seminarzystami bawili się na pogodnym wieczorku.

Czas spędzony w Lądzie był przede wszystkim okazją do bliższego spotkania z Panem Bogiem. Wsłuchując się w Jego wołanie można było zastanowić się nad drogą powołania i odpowiedzieć na Jego wezwanie. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za ducha radości, którego wnieśli w te spotkanie, a współbraciom salezjanom za aktywne zaangażowanie się w przygotowanie. Serdecznie zapraszamy ponownie do naszego Seminarium, nie tylko w dni Drzwi Otwartych.

kl. Mateusz Sigiel SDB

Za: www.salezjanie.pl