Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Dwusetlecie: 16 sierpnia 2014

Salezjanie – Dwusetlecie: 16 sierpnia 2014

Redakcja

„Ze Wzgórza Becchi ogłaszamy rok obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko za otwarty”. Tymi słowami w dniu dzisiejszym, 16 sierpnia, ks. Ángel Fernández Artime zakończył przemówienie rozpoczynające obchody Dwusetlecia; przemówienie, w którym przypomniał, że Rodzina Salezjańska jest wezwana do obecności wśród młodzieży, zwłaszcza najuboższej, jak również podziękował mężczyznom i kobietom, którzy dla tego charyzmatycznego programu, zapoczątkowanego przez Księdza Bosko, heroicznie oddali swoje życie.

Przełożony Generalny już na samym początku zaznaczył, że charyzmat salezjański jest darem dla całego Kościoła dla dobra młodzieży, który “kształtował się w czasie na kolanach Mamy Małgorzaty, aż po zaprzyjaźnienie się z dobrymi nauczycielami życia, a zwłaszcza – w codziennym życiu, przeżywanym wśród ludzi młodych”.

Ks. Fernández Artime stwierdził również: “Dzisiaj, jako Rodzina Salezjańska, jako Zakonna Rodzina Salezjańska, znajdujemy się w towarzystwie licznych przedstawicieli władz cywilnych i kościelnych, przyjaciół Księdza Bosko i młodzieży na tych samych wzgórzach, które były świadkiem jego narodzin, aby ogłosić rozpoczęcie obchodów tego Dwusetlecia jego urodzin, które będą mieć swoją kulminację – po trzech latach przygotowania i jednym obchodów – w dniu 16 sierpnia 2015 r., znaczącym 200. rocznicę jego obecności w Kościele i w świecie dla dobra młodzieży”.

Z wielkim poczuciem wdzięczności Panu za Księdza Bosko i ruch duchowy, który zdołał stworzyć, Przełożony Generalny przypomniał każdej z grup, że ich inspiratorem jest  święty młodzieży, dodając: “Wierzymy, że to Dwusetlecie będzie okazją do prawdziwej odnowy duchowej i duszpasterskiej, okazją do ożywienia charyzmatu i uczynienia Księdza Bosko rzeczywiście aktualnym, jakim był zawsze dla młodzieży. Wierzymy, że będzie także okazją do przeżywania, z odnowionym przekonaniem i nową siłą, powierzonego nam Posłannictwa, realizowanego zawsze dla dobra dzieci i młodzieży całego świata, zwłaszcza tych, którzy nas potrzebują, najbiedniejszych i bezbronnych”.

A zakończył, stwierdzając, że Dwusetlecie będzie “czasem, w którym możemy wnieść pokornie to, co stanowi część naszego charyzmatycznego istnienia: nasze zaangażowanie w odczytanie rzeczywistości społecznych, zwłaszcza tych, z którymi dzisiaj mamy do czynienia”. Pokreślił również, że musimy w młodzież “wierzyć i jej ufać, każdemu człowiekowi młodemu, wierzyć w ich możliwości i zdolności; być pewnymi dobroci ich serca; bez względu na historię ich życia, wierzyć w ich możliwości bycia panami i protagonistami swojego życia, mając ich przy swoim boku, jeśli to zaakceptują, aby rozwinąć ich talenty i ich powołanie w pełni ludzkie i chrześcijańskie”.

ANS – Castelnuovo Don Bosco

Za: www.infoans.org


Oglądaj również:

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda