Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Kapituła Inspektora Krakowskiej

Salezjanie: Kapituła Inspektora Krakowskiej

Redakcja

Dzień 1

Rozpoczęliśmy KI22! OBECNOŚĆ „salezjańskim sakramentem” to hasło przewodnie naszego braterskiego spotkania. To moment refleksji w życiu naszej wspólnoty inspektorialnej, kiedy to spoglądamy na nasza prace wśród młodzieży.

Po uroczystym rozpoczęciu Mszą Świętą wszyscy zaproszeni goście udali się na aulę gdzie rozpoczęła się akademia na której wystąpiła ukraińska bandurzystka Настя Сіданич.Głos zabrali między innymi ks. Generał Michalitów, s. Salezjanki, s. Michalitki, przedstawiciele Salezjanów Współpracowników oraz Byłych Wychowanków Salezjańskich.

Po obiedzie rozpoczęła się I sesja na której zostali wybrani sekretarze, moderatorzy oraz zostały powołane komisje. Został zatwierdzony również regulamin KI22. Polecamy się waszej modlitwie.

Dzień 2

W dniu dzisiejszym spoglądamy na stan naszej Inspektorii pod każdym względem. Obrady rozpoczęły się od zadawania pytań i dyskusji.

Po przerwie połączyliśmy się z bp. Witalijem Krywyckim SDB ze Lwowa, który pozdrowił współbraci oraz podzielił się swoim doświadczeniem udziału w minionych Kapitułach Inspektorialnych. Podziękował za ofiarność i przyjęcie osób z Ukrainy w naszych salezjańskich domach. Mówił o wyzwaniach jakie czekają Kościół w Ukrainie przede wszystkim podkreślił fakt, że wielu młodych ludzi już nie wróci na Ukrainę po wojnie, powiedział, że: “Jak ks. Bosko kiedyś, tak i my mamy nadzieję, że Duch Święty podpowie nam co robić”. Na zakończenie zapewnił nas o swojej modlitwie.

Ks. Zygmunt Kostka przedstawił relację z ankiety, która dotyczyła naszej obecności wśród ludzi, ankietę wypełniały nasze wspólnoty oraz świeccy i młodzież. Później głos zabrali młodzi ludzie z naszych oratoriów i szkół oraz świeccy, którzy współpracują z nami.

Dzień 3

W dniu dzisiejszym KI zajęła się projektami i wolnymi wnioskami, które każdy współbrat z Inspektorii mógł przesłać przed rozpoczęciem obrad. Współbracia rozmawiali długo na temat dzieła wychowawczego SALTROM, które jak podkreślili powinno stać się “oczkiem w głowie” naszej troski o to dzieło wychowawcze. Ks. Adam Paszek rektor WSDTS przedstawił projekt remontu starego domu oraz ideę zagospodarowania tzw. nowego domu. Ks. Michał Wocial omówił projekt szkoły w Żytomierzu. Przedłożono również projekty sali gimnastycznej naszej szkoły w Oświęcimiu oraz projekt rozbudowy szkoły w Świętochłowicach. Dyskusje były twórcze i owocne.

Dzień 4

SZKOŁY

To już przed ostatni dzień naszej KI_22. Dzisiaj po odczytaniu wczorajszych protokołów i zatwierdzeniu dokumentów współbracia omawiają sytuację naszych szkół. Prezentację przygotował ks. Piotr Pawelec dyrektor Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Ks. Piotr przedstawił “rys” prawny naszych szkół oraz przypomniał, że każdego dnia w naszych szkołach uczy się około 3000 uczniów oraz spotykamy się z 370 pracownikami. Przedstawił wyzwania, wiążą się one z ciągłymi zmianami prawnymi, które następują dosyć często.

PARAFIE

Po dyskusji dotyczącej naszego szkolnictwa “Ojcowie Kapitulni” zajęli się tematem naszych salezjańskich parafii. Temat podjęli ks. Zygmunt Kostka, wikariusz ks. Inspektora, który przez wiele lat był proboszczem na Dębnikach oraz ks. Kazimierz Drozd, proboszcz z Lublina. Uwrażliwiali współbraci na priorytetową obecność proboszcza i duszpasterzy wśród ludu bożego, który został nam powierzony. Podęli następujące tematy: głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów oraz świadczeniu miłosierdzia. Zachęcali, by wychodzić poza granice naszych parafii i schematów, które wypracowaliśmy przez wiele lat.

Za: www.sdb.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda