Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Koronacja Rumskiej Wspomożycielki

Salezjanie: Koronacja Rumskiej Wspomożycielki

Redakcja

Dzień 12 października 2012 r. przejdzie na zawsze do historii Rumskiej Wspomożycielki i Inspektorii św. Wojciecha. Wczoraj, po ponad 12 latach starań Salezjanów i czcicieli Maryi ks. Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu koronacji obrazu Rumskiej Wspomożycielki w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych koronami biskupimi.

Uroczystość odbyła się w 75 rocznicę przybycia salezjanów do Rumi. Na zaproszenie odpowiedzieli: Inspektorzy – ks. Marek Chmielewski (PLN) i ks. Sławomir Łubian (PLE), dawni proboszczowie, księża pochodzący z parafii, przedstawiciele władz  samorządowych, członkowie Rodziny Salezjańskiej oraz ogromna liczba parafian i pielgrzymów przybyłych z całej Polski i zagranicy. Mszę św. koncelebrowało 116 księży.

Korony zaprojektował pan Mariusz Drapikowski, ceniony artysta gdański, który wykonał m.in. bursztynowo-brylantową suknię zawierzenia do cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Pragnieniem duszpasterzy, wielu parafian i samego artysty, było to  aby korony, wzorowane na koronach umieszczonych na obrazie Maryi Wspomożycielki w Turynie, miały charakter daru za otrzymane łaski, wdzięczności za obecność i działanie Maryi.

Koronacja Rumskiej Wspomożycielki, to  potwierdzenie faktu, że obraz jest czczony, a modlący się tutaj wierni doświadczają łask, min. uzdrowienia, nawrócenia członków rodziny, odnalezienie drogi powołania czy wyjścia z nałogów.

Uroczystość były transmitowane na cały świat przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.


HISTORIA OBRAZU

Kult Maryi Wspomożycielki rozpoczął się w Rumi w roku 1937, wraz z przybyciem na te tereny Salezjanów, duchowych synów św. Jana Bosko. Oni to, w przeciągu krótkiego czasu, powołali do życia pierwszą placówkę salezjańską na pomorskiej ziemi.

Formalnie nabożeństwo do Rumskiej Wspomożycielki rozpoczęło się 31 stycznia 1949 r., w uroczystość św. Jana Bosko, kiedy to w kaplicy, (zwanej przez wiernych „kapliczką”) został poświęcony obraz NMP Wspomożenia Wiernych. Obraz ten, zamówiony przez Księży Salezjanów, został namalowany przez ks. Władysława Sułeckiego – malarza z Jarosławia. Obraz został ufundowany przez pracowników miejscowej Garbarni. Był on darem i wyrazem wdzięczności pracowników tego zakładu, w którym zawaliła się boczna ściana budowanej świetlicy, nie wyrządzając nikomu krzywdy.

Kult Maryi Wspomożycielki Wiernych w parafii pod Jej wezwaniem ustawicznie się rozwija. Przez cały miesiąc maj: rano i wieczorem, na dachu „kapliczki”, odgrywane są pieśni maryjne (od 1949 r.), a wieczorami przed Jej obrazem odprawiany jest Apel Maryjny, przygotowywany przez poszczególne grupy parafialne. W dzień odpustu – 24 maja – odbywa się procesja z figurą NMP Wspomożenia Wiernych.

Każdego 24-go dnia miesiąca obchodzone jest miesięczne wspomnienie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Odprawiane są Msze święte z kazaniami, które głoszą zaproszeni kaznodzieje, oddawany jest Hołd Wspomożycielce. Zwieńczeniem modlitewnym jest Apel Maryjny. Ten uroczysty dzień poprzedzony jest nowenną (rozpoczynającą się każdego 15 dnia miesiąca), w czasie której odczytywane są prośby i podziękowania do NMP Wspomożenia Wiernych. Prawie co miesiąc, 24 dnia miesiąca, na wieczornej mszy świętej, składane są wota przynoszone przez mieszkańców Rumi i okolicy.

Parafia wydała, także wiele książek poświęconych Matce Bożej WW.

ks. Przemysław Cholewa sdb

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda