Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Oświęcim świętuje

Salezjanie: Oświęcim świętuje

Redakcja

W dniach 15-17 sierpnia w Oświecimiu miało miejsce Święto muzyki ”Jackowe granie, a w dniu 16 sierpnia, dniu 199. urodzin Księdza Bosko – Święto patronalne miasta Oświęcimiu, którego patronem, od ubiegłego roku, jest właśnie św. Jan Bosko. Oba te wydarzenia stanowiły piekną oprawę dla Święta Inspektorii w dniu 17 sierpnia, kiedy to czczony jest św. Jacek – patron Inspektorii Krakowskiej, pomijając już sam fakt rozpoczęcia obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko, celebrowany w tych dniach w Castelnuovo i na Colle Don Bosco.

Wyżej wspomniane święto muzyki, a dokładniej VII Małopolski Festiwal “Jackowe Granie”, odbywało się na oświęcimskim rynku, w pobliżu Sanktuarium Maryi Wspomożycielki, i przewidywało w swoim programie różne rodzaje muzyki, od klasycznej po rocka. W czasie tegorocznej edycji można było podziwiać m.in. solowy występ Pawła Chustaka z zespołu ”Stróże Poranka”.

W dniu 16 sierpnia odbył się I Dzień Patrona Miasta – św. Jana Bosko. Z tej okazji w Sanktuarium Maryi Wspomożycielki została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Dariusza Bartochy, inspektora prowincji krakowskiej, której patronuje właśnie św. Jacek. Po Eucharystii, na ulicy Jagiełły dokonano odsłonięcia muralu przedstawiającego Patrona Miasta w otoczeniu młodzieży. Po południu można było uczestniczyć w róznych atrakcjach: tańcach integracyjnych i grach, II Biegu Patronalnym “Biegać jest Bosko”, koncercie zespołu “Dzień Dobry” i na koniec – obejrzeć spektakl “Obraz” w wykonaniu polsko-ukraińskiej grupy młodzieżowej. Silny akcent ukraiński powrócił ponownie następnego dnia, 17 sierpnia, kiedy to mogliśmy usłyszeć śpiewy dawnej Ukrainy w wykonaniu Chóru Cerkiewnego “Kalophonia”.

Festiwal “Jackowe Granie” został zorganizowany przez Zakład Salezjański im. Ks. Bosko w Oświęcimiu, a partnerem tego przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie oraz Urząd Miasta Oświęcim.

ANS – Oświęcim

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda