Salezjanie: Pamięci bł. Czesława Jóźwiaka

W całej salezjańskiej Polsce rok 2017 jest dedykowany męczennikom II wojny światowej, wychowankom oratorium w Poznaniu, którzy nazywani są popularnie „Piątką”. W okresie wojny za działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej zostali aresztowani przez gestapo i skazani na śmierć.

Wyrok wykonano w Dreźnie 24 sierpnia 1942 roku. Na portalu niezalezna.pl pisaliśmy na bieżąco niemal o wszystkich inicjatywach upamiętniających naszych bohaterów. Dzisiaj w okolicach Bydgoszczy uhonorowano jednego z „Piątki” – bł. Czesława Jóźwiaka

Jóźwiak urodził się w nieistniejącej już miejscowości Łażyn, i tam na ruinach jego rodzinnego domu została dzisiaj o godz. 12.00 odprawiona Msza św. oraz odsłonięty kamienny obelisk z pamiątkową tablicą. Błogosławiony oratorianin był związany z okolicami Bydgoszczy nie tylko przez lata swojej młodości, ale także przez udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Walczył wówczas w batalionie PW „Koronowo”, gdzie uczestniczył w potyczce z Niemcami na bagnety.

Polowej mszy świętej przewodniczył ks. Stanisław Jendrzejewski, dziekan dekanatu Łabiszyn. Wzięli w niej liczny udział salezjanie z Bydgoszczy, Torunia, Aleksandrowa Kujawskiego, Piły i Trzcińca, ponadto kilku księży diecezjalnych. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Licznie reprezentowana była młodzież salezjańska, ponadto drużyny harcerskie z Brzozy, Collegium Salesianum z Fordonu oraz przedstawiciele Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy zaciągnęli honorową wartę przy obelisku. W uroczystościach uczestniczyli ponadto strażacy, leśnicy oraz liczni mieszkańcy okolicznych miejscowości. Szczególnymi gośćmi byli przedstawiciele rodziny bł. Czesława Jóźwiaka, którzy do Łażyna zjechali z różnych stron Polski.

Ciężar przygotowania uroczystości wzięli na siebie Leśnictwo Nowa Wieś, przynależące do Nadleśnictwa w Solcu Kujawskim, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Brzozie ks. Wojciech Szukalski, oraz Salezjańskie Stowarzyszenie Młodzieży. Wszystkim organizatorom na koniec uroczystości serdeczne podziękowania złożył wiceprowincjał salezjańskiej Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile ks. Adam Popławski SDB, który także dokonał aktu poświęcenia obelisku upamiętniającego bł. Czesława Jóżwiaka.

W upamiętnianie Czesława Jóźwiaka włączyli się także kibice Zawiszy Bydgoszcz, którzy już w maju zorganizowali o nim wykłady na jednej z lokalnych uczelni. Dzisiaj zaprezentowali flagę narodową Zawiszy, odpalili race podczas hymnu „Boże coś Polskę”, złożyli także okolicznościową wiązankę kwiatów.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB / pilasalezjanie.eparafia.pl

Za: www.salezjanie.pl