Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Piła: wiosenne spotkanie dyrektorów, proboszczów i odpowiedzialnych za dzieła

Salezjanie – Piła: wiosenne spotkanie dyrektorów, proboszczów i odpowiedzialnych za dzieła

Redakcja

W czwartek 25 maja 2023 r. w Pile spotkali się dyrektorzy wspólnot, proboszczowie i odpowiedzialni za dzieła naszej Inspektorii.

Wiosenne spotkanie dyrektorów, proboszczów i odpowiedzialnych za dzieła rozpoczęło się Eucharystią w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile, której przewodniczył ks. Inspektor Tadeusz Itrych SDB. Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił ks. Marcin Możejko SDB, ekonom inspektorialny. Nawiązując do Ewangelii z dnia podkreślił znaczenie jedności w życiu salezjanina i konieczność modlitwy o nią w naszych wspólnotach.

Dalsza część spotkania odbyła się w budynku dawnego Kina Iskra. Konferencję na temat: «„Dyrektor – animator i ojciec”, jak towarzyszyć współbraciom w różnych etapach życia» wygłosił ks. Adam Paszek SDB, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Prelegent zwrócił uwagę, że „Dyrektor ma być ojcem, jak ks. Bosko: ojcem i nauczycielem”. Podkreślił znaczenie wchodzenia w relację ze współbraćmi, szczerości, poświęcania im czasu: „przełożony ma być tam, gdzie współbracia”. W kwestii posłuszeństwa zakonnego zauważył: „Jeśli przełożony słucha współbraci, nie ma problemu, aby być mu posłusznym”. Wśród wielu pytań do osobistej refleksji stawianych zgromadzonym padło również jedno bardzo ważne: „Czy modlę się za współbraci z mojej wspólnoty?”

Po przerwie głos zabierali odpowiedzialni za różne sektory animacji Rodziny Salezjańskiej i Inspektorii: ks. Krzysztof Rudziński SDB (Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników – stan aktualny), ks. Henryk Kaszycki SDB (ADMA – Stowarzyszenie Czcicieli Maryi Wspomożycielki i propozycja na przyszłość), ks. Paweł Żurawiński SDB (Byli Wychowankowie Salezjańscy – propozycja dla poszczególnych placówek), ks. Jarosław Wąsowicz SDB (Stowarzyszenie Matusi Małgorzaty i sprawy postulatorskie oraz Archiwum), ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB (duszpasterstwo młodzieżowe), ks. Marcin Możejko SDB (sprawy ekonomiczne), ks. Krzysztof Rudziński (formacja i dyscyplina zakonna), ks. Tomasz Kościelny SDB i ks. Mirosław Wierzbicki SDB (sprawy sektora szkolnego i formacji kadry świeckiej).

Wiosenne spotkanie dyrektorów, proboszczów i odpowiedzialnych za dzieła podsumował ks. Inspektor Tadeusz Itrych SDB, który omówił bieżące sprawy naszej Inspektorii i udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Za: www.pila.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda