Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Spotkanie dyrektorów i proboszczów Inspektorii Krakowskiej

Salezjanie: Spotkanie dyrektorów i proboszczów Inspektorii Krakowskiej

Redakcja

W dniach 14‒15 marca odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za placówki salezjańskie, dyrektorów i proboszczów Inspektorii Krakowskiej (PLS).

W pierwszym dniu, po wspólnej modlitwie miała miejsce prezentacja Wiązanki Przełożonego Generalnego na rok 2018 ze strony ks. inspektora Adama Parszywki. Po przerwie, na sympozjum na Łosiówce z cyklu „Dialogi o wychowaniu”, które odbędzie się 7 kwietnia, zaprosił ks. Sylwester Jędrzejewski, po czym głos zabrał ks. Marcin Kaznowski, wikariusz inspektora, który omówił temat formacji i jej etapów, a ponadto streścił aktualny stan Rodziny Salezjańskiej w inspektorii oraz omówił rekolekcje dla współbraci. Centralnym punktem programu była Eucharystia, koncelebrowana w kaplicy seminaryjnej, z homilią ks. inspektora, który podkreślił w niej znaczenie charyzmatu i tożsamości salezjańskiej oraz autorytetu, który z nich wynika, zadając istotne pytanie: „Kim będą salezjanie, jeśli wyrzekną się pracy z młodzieżą?”. Następnie ks. inspektor poświęcił nowe pomieszczenia seminaryjnej pralni. Po południu był przewidziany czas na odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia; szkolenie, które poprowadziła p. Weronika Griszel z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego na temat towarzyszenia i weryfikacji zadań jako elementów profesjonalnego, odpowiedzialnego zarządzania, a także – spotkanie z ks. Gabrielem Stawowym, ekonomem inspektorialnym, który podzielił się z zebranymi kwestiami natury administracyjnej.

Drugi dzień obrad rozpoczął się Eucharystią pod przewodnictwem ks. Marcina Kaznowskiego, wikariusza inspektora, z kazaniem ks. inspektora, który podkreślił, że przyszłość salezjanów jest związana z towarzyszeniem młodym ludziom, z asystencją – bo tylko to gwarantuje, że salezjańska misja będzie udana. Potem głos zabrali odpowiedzialni za różne sektory inspektorii krakowskiej. Ks. Andrzej Król nawiązał do spotkania duszpasterzy Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS) w Madrycie i omówił plany dotyczące Savionaliów, które odbędą się na początku maja. O towarzyszących Savionaliom XXIX Światowych Igrzyskach Młodzieży opowiedział ks. Bogusław Zawada. Następnie ks. Wojciech Strzelecki podsumował dotychczasowe i omówił przyszłe inicjatywy dotyczące Służby Liturgicznej, zaś ks. Jan Hańderek, szef Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” – te związane z animacją misyjną. Sporo miejsca poświęcono komunikacji społecznej, a przede wszystkim – spójności przekazu poszczególnych jednostek naszej inspektorii. Po wystąpieniu ks. inspektora głos zabrał ks. Adam Świta, red. nacz. pisma „Don Bosco”, który polecił książkę „Otwieranie drzwi”, czyli wywiad Dominique’a Woltona z papieżem Franciszkiem, w którym Ojciec Święty mówił m.in. o komunikacji społecznej i ważnej roli dziennikarzy. Na temat wspólnej identyfikacji graficznej wypowiedziała się profesjonalna projektantka grafiki, a projekt nowej strony internetowej inspektorii (zintegrowanej ze stronami placówek) przedstawił informatyk. Omawiano także sprawę ewentualnej reaktywacji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu, inne zagadnienia dotyczące szkolnictwa, a także kwestie porządkowo-dyscyplinarne i perspektywy rozwoju poszczególnych placówek.

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda