Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Tolkmicko: Dni Jakubowe 2012

Salezjanie – Tolkmicko: Dni Jakubowe 2012

Redakcja

W środę 25 lipca, późnym wieczorem, zakończyły się w tolkmickiej wspólnocie tegoroczne Dni Jakubowe, czyli uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Apostoła.

Odbyły się one już po raz drugi. Wcześniej ograniczały się do dnia 25 lipca – święta św. Jakuba Apostoła, patrona tolkmickiej parafii. Tym razem trwały dłużej, od 22 do 25 lipca.

Dni Jakubowe rozpoczęliśmy w niedzielne popołudnie 22 lipca rejsem statkiem Monika po Zalewie Wiślanym. Jak na zamówienie, dopisała pogoda, nie tylko tego dnia, ale przez cały czas. Większość pasażerów korzystała z górnego pokładu, by korzystać z promieni słonecznych, a także oglądać piękną panoramę miasta i okolic.

Tego dnia, wieczorem, na boisku tolkmickiego Orlika odbył się Turniej piłki nożnej. Zainteresowanie zaskoczyło organizatorów. Drużyny rozegrały swoje mecze wg. ustalonych zasad. Zwycięzcy otrzymali puchary. Na zakończenie, wszyscy uraczyli się gorącym chlebem z tolkmickiej piekarni, popijanym zimnym mlekiem. To była uczta dla podniebienia.

W poniedziałek 23 lipca pamiętaliśmy o naszych bliskich zmarłych i wszystkich, spoczywających na miejscowym cmentarzu parafialnym. Udaliśmy się tam po Mszy św., by prosić o ich wieczne zbawienie. Ta forma modlitwy i odwiedzin przed uroczystościami odpustowymi jest praktykowana u nas od wielu lat.

O zmroku zgromadziliśmy się przed kościołem, by zapoznać się lub pogłębić wiedzę o „starym Tolkmicku”, tym przedwojennym i z lat sześćdziesiątych. Film na ten temat przygotowała Telewizja Elbląska. Komentarz do filmu i obszerną historię przedstawił Pan Juliusz Marek – właściciel tej Telewizji. Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę „Tolkmicko w starej fotografii”. Zdjęcia udostępniła Telewizja a wydrukowało je Wydawnictwo RADWAN.

We wtorek 24 lipca, już po raz drugi czekaliśmy na JAKUBÓW. Niestety, zgłosiło się tylko 6 odważnych. Otrzymali oni od ks. proboszcza Sławomira Szczodrowskiego pamiątkowe upominki.

Popołudnie umilały nam Zespoły: „Tolkmiczanki” i „Sentyment” z miejscowego Ośrodka Kultury. Były to piękne, znane melodie, słuchane z sentymentem i wspomnieniami z minionych lat. Publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania. Wieczorem wystąpiła „Kapela Jakubowa” z Olsztyna. Zespół rozbawił wszystkich zebranych na tolkmickim rynku. Na scenie „królowali” też najmłodsi Tolkmiczanie, tańcząc w rytm śpiewanych melodii.

W środę 25 lipca, Uroczystość św. Jakuba Apostoła, została odprawiona suma odpustowa, pod przewodnictwem biskupa elbląskiego ks. Józefa Wysockiego. Po sumie tradycyjnie odbyła się procesja wokół kościoła. Przybyła też na tę uroczystość grupa pielgrzymów z Kadyn, pod przewodnictwem o. Klaudiusza.

Po Mszy św. można było degustować „muszle jakubowe”, „jakubinki”, „jakubówkę”, pierogi i placki. Firma gastronomiczna Romantica serwowała smaczne posiłki, Kapela z Tolkmicka umilała czas pięknymi melodiami.

O godz. 16:00, w porcie rybackim, odbyło się tradycyjne poświęcenie łodzi i jachtów, a potem obecni mogli skorzystać z przejażdżki po porcie. Tego dnia przypadała też wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców. Po Mszy św. wieczornej, odbyło się poświęcenie pojazdów. Ich kierowcy otrzymali okazjonalny upominek.

Na zakończenie naszych Dni Jakubowych zgromadziliśmy się w kościele, gdzie odbył się koncert Antoniny Krzysztoń z zespołem. Piękny głos i słowa śpiewanych utworów zahipnotyzowały widownię. Gromkimi brawami na stojąco, podziękowaliśmy jej za tę duchową ucztę. Ten występ był możliwy dzięki naszym salezjanom oraz Panu Andrzejowi Lemanowiczowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Tolkmicko, współorganizatorowi Dni Jakubowych.

Z okazji tegorocznych Dni Jakubowych ukazał się Przewodnik po kościele, przybliżający historię miasta i kościoła, oraz jego wnętrza.

Źródło: www.salezjanie-tolkmicko.pl

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda