Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Tolkmicko: Dni Jakubowe 2014

Salezjanie – Tolkmicko: Dni Jakubowe 2014

Redakcja

Kolejne Dni Jakubowe w Tolkmicku, które trwały w dniach 24 – 27 lipca, przeszły do historii. Z pewnością, uczestniczący w nich mieszkańcy i goście na długo zapamiętają te wydarzenia.

Rozpoczęliśmy je tradycyjnie w wigilię liturgicznego Święta św. Jakuba Apostoła Starszego nabożeństwem za zmarłych, spoczywających na naszym cmentarzu. Procesyjnie, odmawiając różaniec w ich intencji, przeszliśmy alejkami cmentarza, aż do głównego krzyża, gdzie ks. proboszcz Sławomir Szczodrowski udzielił wszystkim obecnym błogosławieństwa.

Piątkowy dzień, to liturgiczne Święto Apostoła, patrona tolkmickiego kościoła i miasta.

Rozpoczęliśmy je Mszą św. koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. Walentego Szymańskiego, dziekana Dekanatu Elbląg – Północ, w asyście wielu księży gości. Oprawę liturgiczną zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki oraz Schola parafialna ze Starej Wsi /woj. lubelskie/. Po Mszy, wszyscy obecni otrzymali „laski Jakubowe” – wypieki w kształcie laski – atrybutu Świętego Apostoła. Orkiestra dała krótki koncert przed kościołem.

Po południu goście i mieszkańcy uczestniczyli w przejażdżkach tramwajem wodnym po Zalewie Wiślanym. Dziękujemy właścicielowi tego mini stateczku za włączenie się w te obchody.

O godz. 16:00, w porcie rybackim miało miejsce poświęcenie łodzi i nowych jachtów. Potem były tradycyjne przejażdżki po Zalewie. Wydarzeniu temu towarzyszyła niezawodna Orkiestra Dęta z Szastarki.

25 lipca obchodzimy Święto Św. Krzysztofa – patrona kierowców. Po Mszy Św. wieczornej, sprawowanej w ich intencji, rozpoczęło się tradycyjne święcenie wszelkich pojazdów. Szpaler oczekujących był bardzo długi. Ksiądz proboszcz Sławomir Szczodrowski nie szczędził im święconej wody. O godz. 20:00, zgromadziliśmy się w kościele na koncercie organowym w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego, organisty z Fromborka. Piękna gra i piękny głos. Wystąpili też: 16-letni Marko Giolito z Włoch, Edith Jurkiewicz – Pilska, Aleksandra Gładzińska oraz Maria Jurkiewicz /sopran/.

Bezpośrednio po koncercie gościliśmy ks. Andrzeja Kilanowskiego, który w temacie „Bez korzeni nie ma korony drzew”, przybliżył nam atrybuty świętych, w tym naszego patrona Św. Jakuba Apostoła.

W sobotę, w godzinach popołudniowych, na nowo otwartym Targowisku miejskim, świętowanie rozpoczęły dzieci. Oratorium im. Św. Jana Bosko w Tolkmicku przygotowało najmłodszym wiele propozycji w „ogródku Jakubowym”. Pojawiły się też stoiska „odpustowe”, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Kolejny koncert dała Orkiestra z Szastarki.
Wieczorem, wielu mieszkańców i gości zgromadziło się na koncercie Janusza Laskowskiego, który przez półtorej godziny świetnie bawił swoimi piosenkami publiczność, zebraną na tolkmickim targowisku.

W niedzielę o godz. 13:00 zebraliśmy się w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku na Mszy Św. koncelebrowanej, pod przewodnictwem ks. bpa Jacka Jezierskiego. W celebrze uczestniczył ks. Andrzej Wujek – przełożony Inspektorii Warszawskiej, ks. proboszcz Sławomir Szczodrowski oraz inni księża. Msza Św. była „na żywo” transmitowana przez Telewizję Polonia. Uczestniczyło w niej wiele zaproszonych zespołów ludowych , mieszkańców i gości. Oprawę liturgiczną zapewniła Orkiestra z Szastarki, schola ze Starej Wsi, nasz chór parafialny oraz schola parafialna. Przy wyjściu z kościoła rozdawane były „laski Jakubowe”.

Razem z ks. Biskupem, wszyscy przeszliśmy pod przewodnictwem Orkiestry, na Targowisko miejskie, by przy dźwiękach melodii ludowych, świętować kolejny Dzień Jakubowy.

Tego dnia Centrum Spotkań Europejskich “Światowid” w Elblągu, Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem” /w strojach menonitów/ oraz Stowarzyszenie Kulturalne “Viva Art”, przygotowali dla nas m.in.: degustację zupy serowej i dań rybnych, dekorowanie potraw rybnych i wiele innych atrakcji. Stoisko odwiedził m.in. ks. Biskup.

Było wiele innych stoisk, z różnymi propozycjami w tym „pchli targ”, stoiska charytatywne i handlowe. Zainteresowanie było bardzo duże. W tym czasie na scenie rozpoczęły się występy artystyczne różnych zespołów. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni ilością zgłoszeń na to wspólne świętowanie. Zaszczycili nas swoją obecnością: Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki, Scholka parafialna ze Starej Wsi, Kapela „Wesoła Ferajna” z Tolkmicka, „Radość” z Elbląga, „Fale” ze Stegny, Scholka parafialna z Tolkmicka, „Sasanki” z Suchacza, „Karszewianki” z Karszewa, „Tęcza Warmii” z Braniewa, „Warmianki” z Fromborka, Ewa Świątek z Kadyn, „Rogóżanie” z Rogóżna, „Sentyment”, „Tolkmiczanki” i „Anita i Barbara” z Tolkmicka, „Crazy Woman” z Kadyn. Wszystkim z serca dziękujemy!

Nasze świętowanie tegorocznych Dni Jakubowych zakończył Łukasz Gesek, śpiewający muzyk z Elbląga, który zaproponował nam „Piosenki Wiatrem Pisane” , akustyczne aranżacje utworów Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Klenczona oraz przeboje zespołów Dżem, Perfekt, Lombard, Maryli Rodowicz i inne.

Daniela Bukowska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda