Home WiadomościZ kraju Salezjańska parafia w Skawie najbardziej aktywną w kraju

Salezjańska parafia w Skawie najbardziej aktywną w kraju

Redakcja

Zakończył się Konkurs „Aktywna Parafia” 2021, którego organizatorem była Katolicka Agencja Informacyjna (KAI). Jego celem było propagowanie działań społecznych, ochrona zdrowia i promocja aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. Zwycięzcą w tym konkursie okazała się salezjańska Parafia pw. Maryi Wspomożycielki w Skawie, z terenu Inspektorii Krakowskiej (PLS), której proboszczem jest ks. Tadeusz Szamara.   Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym biskupa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Był to projekt dofinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu, dotyczących działalności parafii, upłynął w dniu 6 października. Mowa tu o opisach i fotograficznej dokumentacji, uwzględniających następujące kategorie: pomoc bliźniemu w potrzebie, wspólnoty parafialne, uprawianie sportu, wspólne wyjazdy, pomoc psychologiczna, edukacja zdrowotna, pomoc charytatywna, zdrowy styl życia oraz profilaktyka zdrowotna. Ostatecznie, po dokładnej analizie i przyznaniu odpowiedniej ilości punktów, do finału organizatorzy zakwalifikowali 9 parafii, wśród których znalazła się salezjańska parafia ze Skawy, która została zaproszona do finałowej części Konkursu. Ta odbyła się 23 października w Warszawie.

“Parafia jest przecież jedną z najważniejszych przestrzeni życia Kościoła. Papież Franciszek nazywa ją ‘domem radości, miłości i bliskości’. Parafie są nie tylko wspólnotami sakramentalnymi, wspólnotami modlitwy i formacji, ale bardzo istotnym źródłem wielu działań społecznych” – powiedział otwierający finał Konkursu Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Finał Konkursu „Aktywna Parafia” odbył się w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie. Dzięki uprzejmości dyrektor placówki – s. Ewy Krężlik – wspólnoty parafialne miały możliwość organizacji stoisk, na których zaprezentowały lokalne przysmaki kulinarne.

Najpierw przedstawiciele parafii biorących udział w finale zaprezentowali swoje wspólnoty. W ramach tych prezentacji można było obejrzeć m.in. występ mażoretek, recytację rymowanek o świętej Monice i usłyszeć talenty wokalne najmłodszych parafian. Dokładne opisy wspólnot znajdują się na stronie www.ekai.pl/aktywnaparafia  

Jak już zostało wspomniane, do finału zostało zaproszonych 9 wspólnot parafialnych z całego kraju. Ich przedstawiciele wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych. Walczący o tytuł “Aktywnej Parafii” zmagali się w różnych dyscyplinach: damskiej (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta babcia/córka/wnuczka), męskiej (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta dziadek/syn/wnuk) i mieszanej (bieg żony z mężem, rzut do kosza).

Największą liczbę punktów oraz tytuł „Aktywnej Parafii” 2021 uzyskała Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie. Otrzymała ona nagrodę główną: sprzęt sportowy o wartości 3 000 PLN.

Salezjańska parafia w Skawie należy do dekanatu Rabka w archidiecezji krakowskiej. Powstanie i rozwój parafii w Skawie łączy się nierozdzielnie z przybyciem i obecnością duchowych synów św. Jana Bosko – salezjanów. 1 października 1942 roku, w mrocznym okresie II wojny światowej i okupacji, Kuria Metropolitalna w Krakowie wydała dekret erekcyjny ustanawiający Parafię pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skawie, przy kościele wybudowanym z funduszów własnych i z ofiar wiernych.

Proboszcz parafii, ks. Tadeusz Szamara SDB, odbierając nagrodę i dziękując całej wspólnocie parafialnej, powiedział: “Św. Jan Bosko, który jest założycielem zgromadzenia salezjańskiego wychowywał młodzież w duchu sportowym. Na boisku szeptał swoim wychowankom dobre słowa, które miały ich odrywać od złego, podsuwał im dobre pomysły, to też udaje się wykonywać w naszej parafii. Dzięki Bogu w naszej parafii jest dużo ludzi aktywnych – od najmłodszych do najstarszych – tworzymy jedną wspólnotę, wspólnotę rodzinną. Ten duch św. Jana Bosko wciąż żyje w nas”.  

Zaś przedstawicielka parafii dodała: “To zwycięstwo jest dla nas zwieńczeniem pracy całej parafii. To nagroda dla tych wszystkich, którzy parafie tworzą, poświęcają swoje serce i czas, aby parafia żyła. Ta nagroda pokazuje, że praca dla drugiego człowieka ma sens”.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda