Salwatorianie: Finał Konkursu Jordanowskiego

W dniach od 5 do 7 maja 2017 r., na terenie przepięknego zamkowego zespołu pałacowego w Wyższym Seminarium Duchownym księży Salwatorianów w Bagnie, odbył się finał Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Jordanowskiego. Przyjechało 10 finalistów, którzy do tego wydarzenia przygotowywali się od września, pokonując kolejne etapy konkursowych zmagań.

Spośród 10 parafii salwatoriańskich do finału zakwalifikowali się gimnazjaliści z Elbląga, Trzebnicy, Mikołowa oraz z Mikuszowic Śląskich.

W piątek uczestnicy finału wzięli udział w wieczorku zapoznawczym, w majówce, zwiedzili zamek. W sobotę nadszedł wyczekiwany finał. Honorowymi gośćmi, a jednocześnie członkami jury byli: przełożony Polskiej Prowincji Salwatorianów – ks. Piotr Filas SDS, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Bagnie – ks. Jerzy Madera SDS oraz historyk Zgromadzenia – ks. dr Ireneusz Kiełbasa SDS.

Pierwsza część finału polegała na pisemnym udzieleniu odpowiedzi na 25 pytań związanych z życiem i ideą o. Jordana oraz historią pierwszych Salwatorianów na ziemiach polskich. Jury po bardzo wnikliwej analizie prac, wyłoniło 5 osób, które uzyskały największą liczbę punktów i tym samym zakwalifikowały się do drugiej, ustnej części finału. Do ścisłego etapu dostali się: Maria Żejmo z Elbląga, Klaudia Czylok z Mikołowa, Aleksandra Gram z Bielska-Białej, Magdalena Góral z Trzebnicy oraz Dagmara Kupis z Trzebnicy.

Po obiedzie, w obecności licznie zgromadzonej widowni, finaliści odpowiadali na pytania zadawane przez jury. Przebieg ścisłego finału zaskoczył wszystkich, gdyż poziom wiedzy uczestników był tak wysoki i wyrównany, że wyłonienie zwycięzców nie było wcale proste. Dopiero po trzeciej dogrywce finałowej poznaliśmy zwycięzców Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Jordanowskiego.

Pierwsze miejsce zajęła Dagmara Kupis z Trzebnicy, drugie Magdalena Góral z Trzebnicy a trzecie Aleksandra Gram z Bielska-Białej. Zwycięzcy wyjadą wraz z opiekunami na weekend do Budapesztu.
Po ogromnych emocjach wszyscy chętnie skorzystali z zaproszenia kleryków na „pogodny wieczorek”. Wspólna zabawa zakończyła się Apelem Jasnogórskim i kapłańskim błogosławieństwem.

I Ogólnopolski Konkurs Jordanowski zakończyła uroczysta Msza święta w niedzielę. Prowincjał ks. Piotr Filas SDS podziękował organizatorom za inicjatywę i przeprowadzenie konkursu, księżom opiekunom za trud włożony w przygotowanie wszystkich uczestników, a samym finalistom za ogromną wiedzę na temat o. Jordana, której mogą pozazdrościć im niejedni Salwatorianie!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Konkursu i życzymy dobrych owoców tego pięknego weekendu, zarówno dla uczestników jak i dla całego Zgromadzenia.

Za: www.sds.pl