Home WiadomościZ kraju Salwatorianie – Oborniki Śląskie: Jubileusz 30-lat konsekracji kościoła

Salwatorianie – Oborniki Śląskie: Jubileusz 30-lat konsekracji kościoła

Redakcja

Dnia 28 października 2014 r. wspólnota parafialna p.w. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich przeżywała swój odpust parafialny ku czci św. Judy Tadeusza połączony z jubileuszem 30-lat konsekracji kościoła. Każdy jubileusz jest czasem łaski; także i ten, „I chociaż – jak zaznaczył proboszcz parafii ks. Jacek Wawrzyniak, w słowie wstępnym – to jest tylko, czy aż 30 lat, nie można go przeoczyć. Bo przecież w momencie konsekracji naszej świątyni Chrystus Pan wszedł do niej w swojej sakramentalnej Obecności. Stał się przez to bliższy naszemu życiu, pełniej wszedł w codzienność naszej wspólnoty”.

Uroczystościom odpustowo-jubileuszowym przewodniczył ks. arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, który w kazaniu wskazał czym jest parafia i na czym polega budowanie wspólnoty parafialnej oraz jakie znaczenie posiada świątynia parafialna. W uroczystościach wziął udział ks. Piotr Filas SDS – prowincjał salwatorianów, ks. Jerzy Madera SDS – rektor WSD Salwatorianów w Bagnie, ks. Tadeusz Kosior – dziekan dekanatu prusickiego, ks. Tadeusz Skwarczek SDS – były proboszcz parafii obornickiej, kapłani pochodzący z parafii oraz kapłani z dekanatu Prusice. Ponadto w uroczystości wzięły udział władze samorządowe, przedstawiciele Nadleśnictwa Oborniki Śl., Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich wraz z pocztem sztandarowym, na czele z dyrektor Krystyną Haładaj, oraz licznie zebrani parafianie i goście. Uroczystość rozpoczął koncert pieśni religijnych w wykonaniu Chóru Uniwersytetu III Wieku „Atena” w Obornikach Śląskich na czele z panią dyrygent Ewą Skubiś. Po Mszy Świętej procesję eucharystyczną wokół kościoła poprowadził ksiądz arcybiskup. Została ona zakończona odśpiewaniem uroczystego Te Deum i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem oraz ucałowaniem relikwii św. Judy Tadeusza.

Kościół na Trzebnickiej w Obornikach Śląskich, został zbudowany w roku 1908 dla wiernych zboru ewangelickiego. Po II wojnie światowej, przeszedł na własność skarbu państwa, a następnie służył jako magazyn Zespołu Sanatoriów Przeciwgruźliczych w Obornikach Śl. Staraniem ówczesnego proboszcza parafii obornickiej ks. Alfreda Ryguły, w roku 1982 kościół został przekazany na własność parafii rzymsko-katolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śl. Ponieważ odzyskany kościół był w bardzo złym stanie, potrzebował gruntownego remontu. Przeprowadził go kolejny proboszcz ks. Tadeusz Skwarczek. Pierwsza Msza Święta w odnowionym kościele była sprawowana 23 października 1983 r. Natomiast 16 września 1984 r. ówczesny metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz dokonał jego konsekracji. Od tego czasu minęło 30 lat, w których zawarta jest historia mieszkańców ziemi obornickiej, historia powstania nowej parafii i nadania świątyni tytułu kościoła parafialnego.

Więcej (zdjęcia) na: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda