Home WiadomościZ kraju Salwatorianie: Śp. Ks. Krzysztof Jagiełło, 1975-2012

Salwatorianie: Śp. Ks. Krzysztof Jagiełło, 1975-2012

Redakcja

Dnia 26 września 2012 roku, nieopodal kościoła filialnego w Wielkiej Lipie, w drodze do obornickiego liceum, w którym katechizował, zmarł Ks. Krzysztof Jagiełło. Informacja o Jego nagłej śmierci poruszyła społeczność polskiej prowincji, środowiska w których pracował i rodzinną Trzebnicę. Przeżył 37 lat.

Ks. Krzysztof Jagiełło urodził się dnia 3 kwietnia 1975 roku w Trzebnicy. Na Chrzcie św. w trzebnickiej bazylice otrzymał imiona Krzysztof Ryszard. Jako czterolatek przeżył śmierć ojca. Edukację na szczeblu podstawowym odbywał w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy. Następnie rozpoczął naukę w Technikum Elektronicznym we Wrocławiu. Po jej ukończeniu i zdaniu egzaminu dojrzałości, w 1995 roku, zdecydował o podjęciu studiów na Politechnice Wrocławskiej.

Od siódmego roku życia należał do Liturgicznej Służby Ołtarza. Przez osiem lat codziennie służył do porannej Mszy Świętej ks. Wawrzyńcowi Bochenkowi. Właśnie osoba księdza dziekana, jak pisał w podaniu o przyjęcie do zgromadzenia śp. Ks. Krzysztof, zainspirowała go do wkroczenia na drogę życia zakonnego i rozpoczęcia przygotowań do kapłaństwa. Po ukończeniu pierwszego roku studiów na politechnice złożył podanie z prośbą o przyjęcie do Prowincji Polskiej Towarzystwa Boskiego Zbawiciela.

Dnia 24 października 1996 roku w Trzebini rozpoczął nowicjat. Pierwszą profesję zakonną złożył dnia 10 października 1997 roku w Trzebini, a wieczyste śluby dnia 8 września 2001 roku we katedrze wrocławskiej. Dnia 29 czerwca 2002 roku w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, przez posługę bpa Jana Szkodonia, przyjął święcenia diakonatu. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 24 maja 2003 roku również w trzebińskim sanktuarium. Szafarzem święceń był ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

Pierwszy dekret prowincjała skierował neoprezbitera ks. Krzysztofa do parafii pw. św. Jadwigi w Dobroszycach, gdzie podjął obowiązki katechety. Z początkiem lipca 2004 roku rozpoczął posługę katechety w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ponicach. Rok później otrzymał pozwolenie prowincjała na podjęcie zaocznych studiów doktoranckich z zakresu etyki społecznej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Z dniem 1 lipca 2008 roku został przeniesiony do domu zakonnego w Węgorzewie przy ul. Kopernika, w charakterze wikariusza parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. Ostatni dekret prowincjała przeniósł go w lipcu 2011 roku na Dolny Śląsk, gdzie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP realizował obowiązki katechety.

Pogrzeb Ks. Krzysztofa odbył się dnia 2 października 2012 roku w Międzynarodowym Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej, miejscu wyjątkowym, przy ołtarzu przy którym dojrzewało jego powołanie i gdzie złożono doczesne szczątki jego duchowego mistrza ks. dziekana Wawrzyńca Bochenka. Został pochowany na cmentarzu w Trzebnicy.

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda