Home WiadomościZ kraju Salwatorianie – Trzebnica: Uroczystości Jadwiżańskie

Salwatorianie – Trzebnica: Uroczystości Jadwiżańskie

Redakcja

15 października br. uroczystą Mszą św. w bazylice św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śląskiej został oficjalnie zakończony Rok Jadwiżański w archidiecezji wrocławskiej.

W uroczystości wzięło udział wielu biskupów, przełożonych wielu zakonów i zgromadzeń męskich i żeńskich, a także przedstawiciele rządu, władz samorządowych i lokalnych.

Centralne uroczystości poprzedziły pielgrzymki do grobu patronki Śląska. Najliczniejsza była Piesza Pielgrzymka Wrocławska, która zgromadziła rekordowe tłumy. O świcie w sobotę, kilkanaście tysięcy wiernych wyruszyło z archikatedry wrocławskiej pod hasłem: Słuchaj Jadwigi, by o 16.30 stanąć na wspólnej modlitwie z metropolitą wrocławskim w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Lwią część pątników tworzyła młodzież. Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, koncelebrował bp Jacek Kiciński wraz z ponad setką kapłanów archidiecezji wrocławskiej. Po Komunii św., arcybiskup Józef wręczył ustanowiony w Roku Jadwiżańskim medal św. Jadwigi Śląskiej. Odznaczenie jest wyrazem uznania dla szlachetnej pracy i służby Kościołowi. – Nie ma lepszej okazji jak dzisiaj, by tym wszystkim, którzy służą Bogu i Kościołowi, podziękować – powiedział metropolita wrocławski.

Wcześniej u swojej Patronki szukały wsparcia przybyłe w pielgrzymce kobiety, dla których Mszę św. i słowo Boże wygłosił ks. bp Jacek Kiciński. Po Mszy św. specjalnym błogosławieństwem otoczono matki oczekujące narodzenia swojego dziecka.

Centralnym uroczystościom w niedzielę przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej. W homilii kard. Dziwisz zauważył, że życiorysy wybitnych uczniów Chrystusa są dla nas żywą księgą, pouczają nas, inspirują, byśmy podobnie jak oni – święci i błogosławieni – kroczyli ewangeliczną drogą miłości i służby.

Wśród wielu poruszanych wątków zwrócił też uwagę na to, że św. Jadwiga wpisała się w pontyfikat św. Jana Pawła II i stała się patronką dnia jego wyboru, i jest to pamiętny dzień dla wszystkich Polaków; że św. Jadwiga jest szczególną patronką pojednania i pokoju, miłości niewykluczającej nikogo, wznoszącej się ponad barierami i granicami wzniesionymi przez Polaków. I dlatego trzeba ją nieustannie prosić o wstawiennictwo – o pokój we współczesnym, targanym wieloma niepokojącymi wydarzeniami świecie. Ale też trzeba nam prosić o orędownictwo św. Jana Pawła II, abyśmy nie lękali się, ale odważnie otwierali na oścież drzwi Chrystusowi i razem z nim umacniali na ziemi Jego królestwo miłości, braterstwa, solidarności i pokoju – zakończył.

Po Mszy św. ulicami miasta przeszła procesja, którą poprowadził prowincjał Salwatorianów ks. Piotr Filas.

Więcej na: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda