ŚDM 2016 – oblackie przygotowania

oblaci.plW ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. odbędą się w całym kraju tzw. Dni w Diecezjach. Oblaci już piąty raz zapraszają do wspólnego świętowania młodych związanych z charyzmatem św. Eugeniusza – tym razem do Wrocławia w dniach 20-25 lipca.

Przewidziane są katechezy, spotkania z ojcem generałem oraz prowincjałem, Msze św., Festiwal Narodów, koncerty, przedstawienia teatralne, droga krzyżowa.

Przygotowania do oblackiego święta młodych ruszyły – mówi o.  Tomasz Maniura OMI, duszpasterz młodzieży oblackiej, a zarazem główny odpowiedzialny za Oblackie Światowe Dni Młodzieży we Wrocławiu. Znamy już program oraz nazwiska większości gości. W grudniu powstała strona internetowa wydarzenia. Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowania formularza rejestracyjnego, dzięki któremu będą mogły zgłaszać się grupy oraz osoby indywidualne chętne do wzięcia udziału w Oblackich ŚDM.

Oblaci już po raz piąty organizują spotkanie młodych związanych z charyzmatem św. Eugeniusza przed Światowymi Dniami Młodzieży. Poprzednie odbyły się w Niemczech, Australii, Hiszpanii i Brazylii. Czym były dla mnie? Doświadczeniem żywego Kościoła. Kościoła, który z pewnością nie jest zamknięty w grubych murach – wspomina Beata Janas, uczestniczka Oblackich Światowych Dni Młodzieży w Hiszpanii i w Brazylii. Wśród tak wielu młodych ludzi doświadczyłam, że Kościół to ja i ty. Przepięknie było widzieć radość ludzi z całego świata i słyszeć chrześcijańskie pozdrowienie w tak wielu różnych językach.

W 2016 r. będziemy obchodzić dwusetną rocznicę założenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – wyjaśnia w liście zapowiadającym jubileusz o. Luis Ignacio Rois Alonso OMI, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży oblackiej na całym świecie. Dokładnie w 1816 r. nasz Założyciel, św. Eugeniusz de Mazenod, zamieszkał we wspólnym domu w Aix z kilkoma towarzyszami, kierującymi się podobnymi wartościami i ideałami. Od samego początku pierwsi ojcowie dzielili wiarę, misję i stół z młodymi z chrześcijańskiego Stowarzyszenia z Aix, które św. Eugeniusz zapoczątkował trzy lata wcześniej. Jesteśmy przekonani, że również dzisiaj nie możemy obchodzić jubileuszu Zgromadzenia bez obecności młodych!.
Konferencje dotyczyć będą tematu wspólnoty postrzeganej w wymiarze oblackim i młodzieżowym – na czym polega charyzmat oblacki; gdzie w duchowości Zgromadzenia jest miejsce dla młodych; znczenie krzyża; Kim dla oblatów jest Maryja.

Już wkrótce, w ramach przygotowań duchowych dla młodzieży, pielgrzymkę po oblackich parafiach w Polsce rozpocznie Krzyż Oblackich Światowych Dni Młodzieży. Już teraz zapraszamy do włączenia się w to dzieło! – zachęca o. Tomasz. W każdej z parafii Krzyż gościł będzie przez dwa tygodnie, a poszczególne miejsca na jego trasie staną się zarazem punktami duchowej pielgrzymki wiary. Zgodnie z myślą św. Eugeniusza, przygotowania do ŚDM OMI będą opierały się na zasadzie, według której najpierw trzeba pracować nad sobą, żeby stać się dobrym człowiekiem, potem dobrym chrześcijaninem, a na końcu tej drogi – pełnym pasji ewangelizatorem.

Mogę śmiało powiedzieć, że uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży to prezent Boga dla mnie, o którym na początku nieśmiało marzyłam, jednak w końcu odważyłam się uwierzyć, że nawet w takich sprawach dla Niego nie ma nic niemożliwego – dodaje Beata. Na wspomnienie tamtych dni przypominają mi się słowa z Listu do Rzymian: Na moje życie – mówi Pan – przede Mną klęknie wszelkie kolano, a każdy język wielbić będzie Boga (Rz 14,11). Miliony ludzi zebranych na lotnisku Cuatro Vientos czy na słynnej plaży Copacabana, którzy jednoczą się w obecności Pana w Najświętszym Sakramencie to rzeczy, których nigdy się nie zapomina.

W 1995 r. odnotowano największą liczbę młodych uczestniczących w spotkaniu z Ojcem Świętym – ponad cztery miliony osób zgromadziły się w Parku Luneta w Manili na Filipinach. Wydarzenie to zapisano nawet w Księdze Rekordów Guinnessa jako największe religijne zgromadzenie w historii. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem w tym samym miejscu w styczniu 2015 r. przybyło, według różnych szacunków, od sześciu do nawet siedmiu milionów osób.

Światowe Dni Młodzieży w 1985 r. zainaugurował papież Jan Paweł II podczas spotkania z młodymi na Placu św. Piotra w Rzymie. Od tej pory co roku w Niedzielę Palmową obchodzony jest diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży. Natomiast co 2–3 lata w wybranym przez papieża mieście odbywają się ogólnoświatowe spotkania młodych, w trakcie których młodzi katolicy z całego świata udowadniają, że Kościół to nie skostniałe instytucje, ale żywe ciało Chrystusa. Do tej pory Światowe Dni Młodzieży gościły na pięciu kontynentach, a następne odbędą się właśnie w stolicy Małopolski. W dniach 26–31 lipca 2016 r. Kraków przyjmie pielgrzymów z całego świata. Aby dobrze się przygotować do tego wydarzenia, tydzień wcześniej we wszystkich diecezjach w Polsce (poza krakowską) odbędą się tzw. Dni w diecezjach – ostatni przystanek przed centralnym tygodniem Światowych Dni Młodzieży.

Paulina Zakowicz NINIWA, Kokotek

OMI/MisyjneDrogi

Za: www.oblaci.pl