Home WiadomościZ kraju Sekretarze i ekonomowie w Kielcach

Sekretarze i ekonomowie w Kielcach

Redakcja

KWPZMW Kielcach odbywa sie Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów „Sacro- Expo”. Prz tej okazji spotykaja się na terenach targowych się sekretarze i ekonomowie męskich jurysdykcji zakonnych. Na trzydniowym spotkaniu.

W poniedziałek 20 czerwca wiceprzewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce ks. Paweł Naumowicz MIC przedstawił projekt Komisji Mieszanej Biskupi- wyżsi przełożeni zakonni: nowego wzoru umowy o powierzeniu parafii zakonom, zawieranej pomiędzy diecezją a prowincją.

Sekretarz generalny KWPZM o. Kazimierz Malinowski OFMConv poinformował z kolei, że na polecenie papieża Franciszka Kon- gregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wraz z Kongregacją ds. Biskupów podjęły proces rewizji dokumentu „Mutuae Relationes” (o relacjach pomiędzy osobami konsekrowanymi a biskupami).

Wszystkie konferencje wyższych przełożonych otrzymaly list z Rzymu z zachętą du udziału w pracach nad nowym tekstem tego dokumentu. Kongregacje chcą bowiem wcześniej wysłuchać osób konsekrowanych z całego świata – poznając ich oczekiwania i nadzieje, „mając na uwadze lepszą współpracę i komunię w jednym Kościele Chrystusa”.

O. Malinowski szczegółowo zrelacjonował spotkanie ekspertów zakonnych, które na ten temat już odbyło się w Warszawie 9 czerwca.

„W dyskusji zauważono, że obowiązujące „Mutuae Relationes” mają szereg bardzo dobrych rozwiązań, zgodnych z posoborową wizją miejsca życia konsekrowanego w życiu Kościoła, ale niestety są mało znane i często pomijane w praktycznych relacjach między biskupami diecezjalnymi a przełożonymi wyższymi” – mówił.

„Wszyscy zgodzili się, iż ranga dokumentu powinna być taka, aby nie podlegała wątpliwości jego obowiązywalność w relacjach między pasterzami Kościołów lokalnych a przełożonymi różnych form życia konsekrowanego” – podkreślił.

Sekretarz generalny KWPZM prosił sekretarzy jurysdykcji zakonnych, aby pomogli w stworzeniu odpowiedzi na list Kongrega- cji, którą KWPZM musi odesłać do Rzymu we wrześniu ji, oraz zgłaszali inne zagadnienia, które powinny być uwzględnione w przyszłym dokumencie o relacjach biskupi a osoby konsekrowane.

Podczas poniedziałkowej sesji na Targach „SacroExpo” Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach ks. dr Andrzej Kwaśniewski mówił o misji archiwum zakonnego w kościele. Prelegent zachęcał do kształcenia archiwistów, do tworzenia opracowań histo- rycznych i ukazywania przez to dziedzictwa i roli Kościoła w społeczeństwie i narodzie.

„Kościół winien wprowadzać ludzi w kulturę chrześcijańską (…). Nie możemy poprzestać tylko na digitalizacji, inwentaryzacji i budowaniu magazynów. Musimy widzieć cel – misję Kościoła” – przekonywał.

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz przybliżył uczestnikom spotkania ideę „kościelnego GIODO”, dotyczącą ochrony danych osobowych. Przepisy należałoby przyjąć do roku 2018, przed wejściem w życie nowych, unijnych regulacji.

Na spotkanie do Kielc przybyli również przedstawiciele firm elektronicznych i meblarskich, którzy przedstawili rozwiązania, mające usprawnić pracę sekretarzy. Bedzie ono trwało do środy

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda