Home WiadomościZ kraju Sercanie: Aby nie ustawać w pomocy…

Sercanie: Aby nie ustawać w pomocy…

Redakcja

Wojna na Ukrainie trwa już prawie od miesiąca. Z dnia na dzień rozszerza się terytorium walk i coraz więcej osób ucieka przed atakiem bomb. Życie musi toczyć się jednak dalej – mimo walk za naszą wschodnią granicą. Także i tu – w naszych wspólnotach sercańskich, wśród których zostało otoczonych troską wielu uchodźców – toczy się życie. W dziesięciu naszych klasztorach (po dwa domy w Warszawie i w Krakowie, Stadniki, Węglówka, Koszyce Małe, Glisne, Pliszczyn, Kluczbork) mieszka obecnie ponad 117 osób, w tym 58 dzieci. Jak podaje ks. Witold Januś SCJ, koordynator ds. Uchodźców w Prowincji Polskiej Księży Sercanów, liczba ta z dnia na dzień rośnie.

Ukraińskie rodziny znalazły schronienie nie tylko w sercańskich wspólnotach, ale także – tak jak np. ma to miejsce w Bełchatowie (45 osób) – wśród rodzin z parafii. Część osób z przebywających w naszych klasztorach na dłużej podjęła już pracę, dzieci znalazły miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Z dnia na dzień w poszczególnych klasztorach przybywa po kilka lub kilkanaście osób – część planuje zostać na dłużej, a dla wielu to pobyt chwilowy po drodze w inne miejsca, w których zakotwiczą.

W pomoc, prócz naszej Prowincji Polskiej Zgromadzenia, włączyło się także siedem innych zagranicznych Prowincji SCJ. W szereg działań pomocowych osobom związanym z naszymi poszczególnymi wspólnotami (w każdej z prowincji – czy to w kraju czy za granicą) włączają się także przedstawiciele ruchów, wspólnot i wierni świeccy – przygotowują transporty żywności, leków i środków czystości. Współbracia z danych domów zakonnych czy też sercańscy przyjaciele (parafianie i wolontariusze), pomagają również poprzez wydawanie posiłków i paczek, pomoc w opiece nad dziećmi i organizowanie im zajęć edukacyjno-rekreacyjnych. Prowadzona jest nauka języków (zazwyczaj angielskiego lub polskiego). W kilku placówkach świadczona jest pomocy prawna i psychologiczna. Ukraińcy mogą liczyć na pomoc w wyrobieniu potrzebnych dokumentów, aby podjąć pracę, z czasem samodzielnie zamieszkać lub uzyskać świadczenia.

Biuro prasowe Prowincji Polskiej Księży Sercanów.


Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda