Home WiadomościZ kraju Sercanie dla Ukrainy

Sercanie dla Ukrainy

Redakcja

Sercańskie wspólnoty z wielkim zaangażowaniem od początku trwania wojny na Ukrainie otwarły swe serca na pomoc Sąsiadom.

Na dzień dzisiejszy (04.03.2022) uchodźcy przebywają w dwóch domach zakonnych w mazowieckim oraz w trzech wspólnotach Sercańskich na terenie małopolski. Poza tym cztery Sercańskie Domy Rekolekcyjne są otwarte dla przybyłych osób, kierowanych przez pośrednictwo Caritas. Dodatkowo dom w Pliszczynie pomaga rodzinom studentów z Fundacji Jana Pawła II z Lublina (Fundacja Watykańska udzielająca stypendia na KUL studentom z byłego Bloku Wschodniego).

Wspólnota Bełchatowska zorganizowała pobyty matkom z dziećmi u rodzin w parafii. Dodatkowo objęła je bezpłatną pomocą medyczną i psychologiczną, czy jako kierowcy. Parafie w Węglówce, Florynce i Binczarowej organizują zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby i przekazują je do miejsc pobytu uchodźców.

Sercańska Grupa PROFETO nagłaśnia w mediach akcję niesienia pomocy i zbiera dary dla potrzebujących. Sekretariat Misji Zagranicznych zbiera fundusze od dobroczyńców i przekazuje na utrzymanie konkretnych osób w naszych ukraińskich wspólnotach.

Obecnie na Ukrainie przebywa dziewięciu Sercanów, którzy żyją i posługują w sześciu placówkach. Jedna wspólnota (Irpin), gdzie trwa budowa nowego kościoła, położona jest bardzo blisko stolicy Ukrainy, Kijowa. Jak podają w rozmowie telefonicznej – na ten moment wszyscy są względnie bezpieczni.

Biuro prasowe Prowincji Polskiej Księży Sercanów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda