Home WiadomościZ kraju Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji Tarnowskiej

Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji Tarnowskiej

Redakcja

Grzegorz Brożek / Foto Gość

W środę, 1 lutego, siostry zakonne, bracia i kapłani zakonni oraz inne osoby konsekrowane spotkali się w bazylice w Tuchowie i kościele klasztornym klarysek w Starym Sączu na uroczystych nieszporach.

W kościele klasztornym Sióstr Klarysek w Starym Sączu Nieszporom przewodniczył bp Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. 

W Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej – Pani Ziemi Tarnowskiej uroczystym nieszporom przewodniczył i wygłosił homilię Ordynariusz Diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż. 

Po błogosławieństwie udzielonym przez Księdza Biskupa, kapłani, bracia i siostry zakonne, zostali zaproszeni przez o. Bogusława Augustowskiego, proboszcza i kustosza Sanktuarium, na wspólną kolację, podczas której delegat KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej ks. Tadeusz Gniewek SCJ podziękował Księdzu Biskupowi za obecność i wspólną modlitwę . 

Słowa wdzięczności skierował również do o. Witolda Radowskiego – superiora, Rektora WSD o. dr Macieja Sadowskiego, kleryków, oraz o. Bogusława Augustowskiego, proboszcza i kustosza Sanktuarium, i wszystkim tuchowskim Współbraciom za okazaną życzliwość i gościnność. Przypomniał również o zbliżającym się Nawiedzeniu Ikony Jasnogórskiej w domach zakonów męskich w diecezji tarnowskiej. 

Na zakończenie głos zabrał Ordynariusz, dziękując za wspólne spotkanie poinformował o osiedleniu się na terenie diecezji tarnowskiej Wspólnoty Sióstr Zawierzenia i na zakończenie udzielił wszystkim obecnym błogosławieństwa.

2 lutego osoby konsekrowane przybyły do Tarnowa. 

O 10.30 Kapłani, bracia i siostry zakonne spotkali się w auli Domu Jana Pawła II przy tarnowskiej katedrze, gdzie konferencję dla nich wygłosił były Ojciec duchowny i wykładowca homiletyki w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach, a obecnie misjonarz krajowy ks. Wiesław Pietrzak SCJ. „Musi być pamięć – historia, przeszłość, nasi założyciele, którzy byli u początku naszych zgromadzeń i odwaga, czyli nie bacząc na to, że mniej powołań, że mniej osób w seminariach zakonach, z odwagą podejmujmy te wyzwania, które zostawili nam założyciele. Jak będzie odwaga, to będzie łaska powołań, łaska wytrwania w Bogu” – powiedział ks. Pietrzak. 

“Światowy Dzień Życia Konsekrowanego to jest dzień bardzo nam potrzebny, by po raz kolejny uświadomić sobie dar i łaskę, którą zostaliśmy obdarzeni. To nie jest tak, że na co dzień tego nie dostrzegamy, ale tu w czasie spotkania przedstawicieli tak wielu zgromadzeń żeńskich i męskich widzimy różne osoby, różne habity, różne charyzmaty, widzimy bogactwo Kościoła. Ogromną wartość ma dla nas wspólne uwielbienie Boga, spotkanie z pasterzem diecezji i odnowienie ślubów zakonnych” – powiedziała s. Mária Haščáková, diecezjalna referentka ds. zakonnych.

Przed bazyliką biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęcił świece. 

Najważniejszym punktem obchodów była Msza święta pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, biskupa Stanisława Salaterskiego i biskupa Leszka Leszkiewicza. 

Na wstępie powitał przybyłych Biskupów, Siostry zakonne, Ojców, Księży i Braci zakonnych ks. dr Zbigniew Krzyszowski, wikariusz biskupi ds. zakonnych.

Podczas uroczystości w katedrze ordynariusz diecezji tarnowskiej mówił: „ Klasztory i domy zakonne generują duchowe światło dla świata” zwracając uwagę na duchowość komunii. „Nasza jedność ma być znakiem dla współczesnego świata, tak bardzo podzielonego. Życie w komunii otwiera nas także na dzieło misyjne, gdyż naszym wspólnym zadaniem jest nieść Chrystusa wszystkim narodom” – podkreślił bp Jeż. 

Nawiązując do zbliżającego się V Synodu Diecezji, biskup poprosił osoby konsekrowane o modlitwę w tej intencji i twórczą aktywność podczas Synodu. „ Pragnę bardzo Was prosić, abyście ten Synod potraktowali jako swój własny, w duchu komunii z całym Kościołem lokalnym. Gorąco proszę o budowanie zaplecza modlitewnego, które jest nieodzowne, ale także o twórcze dzielenie się waszym doświadczeniem, spojrzeniem na bieżące sprawy i problemy Kościoła oraz oczywiście osobistym spojrzeniem na życie naszej diecezji” – dodał.

Po zakończonej homilii siostry zakonne, zakonnicy, bracia i świeckie osoby konsekrowane odnowili śluby zakonne.

W diecezji tarnowskiej jest ok. 930 sióstr zakonnych i ok. 150 księży zakonnych i braci. „Bardzo się cieszę, że św. Jan Paweł II wprowadził ten dzień, bo dla mnie jest to umocnienie w powołaniu, potwierdzeniem, że jesteśmy potrzebne w Kościele i okazją do chwalenia Boga i dziękowania mu za dar powołania – nie tylko swój, ale wszystkich” – powiedziała siostra Anna, służebniczka starowiejska. 

Po Komunii Świętej s Mária Haščáková Służebniczka Dębicka – referentka diecezjalna złożyła w imieniu osób konsekrowanych zgromadzonych w Katedrze podziękowania Biskupowi Ordynariuszowi i Biskupom pomocniczym za ich modlitwę. Słowa podziękowań zostały skierowane również do ks. dr. Zbigniewa Krzyszowskiego, wikariusza biskupiego ds. zakonnych, ks. Tadeusza Gniewka SCJ, delegata KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej, oraz ks. dr Adama Nity – proboszcza katedry tarnowskiej

Uroczyste błogosławieństwo biskupa Andrzej Jeża – ordynariusza diecezji tarnowskiej zakończyło uroczystą Eucharystię. 

Do wiadomości podał: Ks. Tadeusz Gniewek SCJ – delegat KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej

Więcej (zdjęcia) na: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda