Home WiadomościZ kraju Sercanin o objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque

Sercanin o objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque

Redakcja

Ks. dr Stanisław Gruca – sercanin, doktor teologii duchowości –  był 31 maja 2021 r. ostatnim prelegentem kilkumiesięcznego cyklu spotkań w bielskim kościele NSPJ. Wszystkim wykładom przyświecało augustyńskie hasło: „Uwierz, abyś zrozumiał, zrozum, abyś uwierzył”. Przedsięwzięcie miało przypomnieć, że wiara i rozum wzajemnie się przenikają i uzupełniają.

Wykład, jaki przedstawił w ostatni poniedziałek maja sercanin, brzmiał „Św. Małgorzata Maria Alacoque. Zabobon czy koło ratunkowe na drodze wiary i miłości?” . Było to jednocześnie swoiste przygotowanie do uroczystości odpustowej w parafii i odnowienia zawierzenia Polski.

Wykładowca zaznaczył, że objawienia Najświętszego Serca Jezusowego w Paray-le-Monial, będące udział św. Małgorzaty, należą do sfery objawień prywatnych. Kościół jednak oficjalnie je potwierdził.

Św. Małgorzata Maria Alacoque urodziła się 22 lipca 1647 roku w Lhautecour w zamożnej rodzinie Klaudiusza i Filiberty Alacoque. Tej francuskiej wizytce Jezus ukazał swoje serce spragnione ludzkiej miłości i polecił, by ustanowiono święto ku czci Jego Serca w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z biegiem lat rozwinęła się praktyka poświęcania Sercu Jezusowemu wspólnot zakonnych, rodzin, narodów.

Polska była jednym z krajów, w którym kult Serca Jezusowego znalazł wielu zwolenników, zwłaszcza w trudnych czasach zaborów i walk o niepodległy byt. W 1872 r. prymas Mieczysław Ledóchowski, w obliczu polityki zaborcy skierowanej przeciwko Kościołowi katolickiemu – Kulturkampfu, poświęcił Sercu Jezusowemu diecezję gnieźnieńską i poznańską.

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a zarazem w setną rocznicę poświęcenia naszej Ojczyzny Sercu Jezusowemu (w 1921 r.), biskupi w imieniu Kościoła ponowią Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Uroczystego Aktu dokona arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas Mszy św. o godz. 18 w krakowskiej bazylice Serca Jezusowego.

Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa zostanie odnowiony w tym dniu w całej Polsce podczas Mszy świętych i nabożeństw.

Za: diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda