Home WiadomościZ kraju Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej online

Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej online

Redakcja

Pod hasłem „Poślij mnie” w sobotę, 5 grudnia, na Jasnej Górze trwa sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej. Modlitwa ma na celu budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego.

W tym roku w wydarzeniu można uczestniczyć on-line, poprzez media społecznościowe Papieskich Dzieł Misyjnych.

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęła Msza św. o godz. 13.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w koncelebrze z kapłanami z Papieskich Dzieł Misyjnych.

„W tę pierwszą sobotę miesiąca chcemy przylgnąć do serca naszej Matki, aby napełnić się Jej miłością, czułością. W Sercu Matczynym składamy te wszystkie wydarzenia, sprawy, intencje, które nas gromadzą dzisiaj na tej modlitwie” – mówił ks. Atłas.

Homilię wygłosił ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

W godz. 16.00-18.00 na antenie Radia Jasna Góra oraz na Facebooku PDM miała miejsce transmisja wykładów: s. Judyta Pudełko PDDM – temat „Eucharystia w Piśmie Świętym”, ks. Zbigniew Pawłowski SAC – historia objawień Matki Bożej w rwandyjskim Kibeho, ks. Tomasz Atłas i ks. Maciej Będziński – doświadczenia Kościoła w Senegalu. Natomiast sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC omówił bieżące sprawy Dzieła.

Sesję zakończyła prezentacja przyszłych misjonarzy przygotowujących się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu na misje.

Podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 5 grudnia, ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM, zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej sprawy misyjne Kościoła w świecie.

„Jasnogórska Pani, tak jak każdego roku przychodzimy do Ciebie jako przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych. Przychodzimy reprezentując także różne wspólnoty i osoby, które na co dzień służą bezpośrednio dziełu misyjnemu. Chcemy wyrazić wdzięczność za Twoją opiekę i wstawiennictwo, że mimo ograniczeń i trudności nadal możemy pracować dla misji Kościoła” – mówił ks. Tomasz Atłas.

„Prosimy z ufnością o nowych ewangelizatorów, kapłanów i misjonarzy. Równocześnie polecamy tych, którzy już służą w misji Kościoła” – modlił się kapłan.

Sesja Misjologiczna i Czuwanie PUM on-line zakończyły się modlitwą różańcową w Kaplicy Cudownego Obrazu. O. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej podczas rozważań radosnych tajemnic różańcowych przypomniał, że wiara mnoży się, gdy jest przekazywana innym.

Organizatorem misyjnego spotkania jest Krajowy Sekretariat Papieskiej Unii Misyjnej, patronuje mu św. Franciszek Ksawery, którego wspomnienie liturgiczne przypada 3 grudnia.

Unia Misyjna, która od 1922 r. stała się papieską, powstała we Włoszech w 1916 r. W Polsce zatwierdziła ją w 1924 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.

Papieskie Dzieła Misyjne mają za zadanie ożywianie ducha misyjnego. W Polsce rozwijać się zaczęły po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Przez wiele lat w czasach PRL-u ich działalność była zakazana. Oficjalnie mogły się odrodzić dopiero od 1970 r., natomiast osobowość prawną, struktury krajowe i diecezjalne posiadają od 1989 roku.

Aktualnie na misjach posługuje 1883 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy przebywają w 99 krajach na 5 kontynentach.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda