Home WiadomościZ kraju Siostry opiekujące się niepełnosprawnymi zostały laureatkami ważnej nagrody

Siostry opiekujące się niepełnosprawnymi zostały laureatkami ważnej nagrody

Redakcja

Zgromadzenie Sióstr św. Dominika z Broniszewic (Wielkopolskie) otrzymało w czwartek w Radomiu nagrodę „Viventi Caritate” („Żyjącemu Miłością”). Wyróżnienie to po raz czternasty przyznał Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Nagrodzone zakonnice prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży. Obecnie mieszka w nim 56 niepełnosprawnych chłopców i mężczyzn, w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej.

„Dla nas ważny jest każdy uśmiech naszych niepełnosprawnych podopiecznych, o których często rodzice i najbliżsi zapominają, a my dajemy im dom” – powiedziała dziennikarzom siostra Eliza Małgorzata Myk. Dodała, że nagroda „Viventi Caritate” jest dla sióstr „zastrzykiem energii i siły na kolejne lata posługi”.

Siostry dominikanki z Broniszewic zasłynęły w internecie krótkim filmikiem z okazji „Dnia pingwina”, na którym dwie zakonnice przechadzają się korytarzem charakterystycznym dla pingwinów rozkołysanym krokiem. Wideo towarzyszyło zbiórce pieniędzy na nowy dom dla podopiecznych. Dzięki działaniom sióstr i hojności darczyńców szybko udało się zebrać około 7 mln zł i wybudować nowy dom dla chłopców. Jego otwarcie odbyło się we wrześniu.

Nowoczesny budynek zastąpił niefunkcjonalny, stary obiekt, usytuowany w pobliskim XIX-wiecznym pałacyku, którego stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie. Kolejnym zamierzonym działaniem sióstr jest remont poprzednio zajmowanego obiektu z przeznaczeniem na Warsztaty Terapii Zajęciowej, kuchnię, kaplicę, itp.

W czwartek przypadła siedemnasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda „Viventi Caritate”. Wyróżnienie przyznaje kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego od 2001 r. przy Caritas diecezji radomskiej.

Otrzymują je osoby i instytucje, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej.

Nazwa nagrody – „Żyjącemu miłością” – nawiązuje do słów biskupa Chrapka: „Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią”.

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Miał 53 lata. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda