Home WiadomościZ kraju Skoczów: 20 lata nowenny pompejańskiej i 100 lat posługi sióstr służebniczek dębickich

Skoczów: 20 lata nowenny pompejańskiej i 100 lat posługi sióstr służebniczek dębickich

Redakcja

„Różaniec, podobnie jak nowenna pompejańska, to modlitwa Maryjna” – podkreślił bp Roman Pindel, który w skoczowskim kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła dziękował w niedzielę za 20 lat modlitwy pompejańskiej na Ziemi Cieszyńskiej. Podczas Mszy św. dziękowano też za 100 lat posługi sióstr służebniczek dębickich w Skoczowie.

W homilii biskup bielsko-żywiecki przypomniał, że 20-letnia historia nowenny pompejańskiej na Ziemi Cieszyńskiej ma swoje korzenie właśnie w Skoczowie.

Zastanawiając się jakie modlitwy w swoim ziemskim życiu odmawiała Maryja, bp Pindel zauważył, że były to te, „które zawiera Stary Testament, a zwłaszcza Psalmy i pieśni starotestamentowe”. „Na to wskazują słowa, które Ona wypowiada w Ewangeliach, a są one wprost utkane z cytatów, fraz i aluzji do ważnych tekstów Pisma Świętego” – dodał.

Stwierdził, że w ten sposób Maryja uczy nas, abyśmy tak poznawali słowo Boże, byśmy mogli modlić się jego słowami.

Zdaniem biskupa, modlitwa Maryjna oznacza także powtarzanie słów, które Ona wypowiedziała lub ktoś inny do Niej skierował. Wskazał na modlitwę „Zdrowaś Maryjo” zawierającą m.in. wychwalania Maryi słowami Elżbiety.

Biskup wspomniał też o 100-leciu posługi sióstr służebniczek dębickich w Skoczowie. „Także to zgromadzenie jest maryjne, zgodnie z pełną jego nazwą Służebniczki Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Na co dzień siostry używają skróconej nazwy służebniczki dębickie, by się odróżnić pozostałych trzech gałęzi zgromadzenia: starowiejskich, śląskich i pleszewskich” – wytłumaczył.

Ostatnio siostry podjęły się dzieła budowy „Domu Przestrzeni Opatrzności” w Skoczowie – dla około 50 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną. Projekt był wstępnie wyceniony na kwotę 12 milionów złotych.

Na koniec liturgii głos zabrali Lidia Wajdzik i Tadeusz Kopeć, którzy 20 lat temu rozpoczęli pierwszą publiczną nowennę pompejańską. Inspiracją dla tych dwojga samorządowców był „List o Różańcu” Jana Pawła II.

W czasie czuwań pompejańskich wierni odmawiają kolejne części Różańca św., modląc się m.in. o świętość rodzin, życie dla wszystkich poczętych dzieci, zerwanie z nałogiem alkoholizmu czy powstrzymanie kryzysu wiary i kryzysu gospodarczego na świecie.

Założone przez bł. Bartolo Longo sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach pod Neapolem zostało poświęcone w 1891 r. Do bazyliki, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej każdego roku przybywa kilka milionów pielgrzymów.

rk / Skoczów
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda